Zostańmy w kontakcie! Sposoby na ułatwienie komunikacji na odległość dla seniora

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zostańmy w kontakcie! Sposoby na ułatwienie komunikacji na odległość dla seniora

Artykuł sponsorowany

Określenie „senior” jest stosowane przede wszystkim w kontekście osób starszych, które mają ok. 65-70 lat. Są to osoby, które przeszły okres aktywności zawodowej i społecznej, a wchodząc w późniejszy wiek, mają często inne potrzeby, wyzwania i ograniczenia zdrowotne. 

W Polsce ta grupa społeczna stale się rozrasta. Z tego powodu seniorzy mogą liczyć na wiele rozwiązań odnośnie do ich potrzeb. Producenci nowoczesnych technologii tworzą specjalne rozwiązania właśnie z myślą o seniorach. Dotyczy to również komunikacji na odległość.

Dlaczego komunikacja na odległość jest tak ważna dla seniorów?

Późniejszy wiek niesie ze sobą wiele wyzwań, ale również i możliwości. Jedną z nich jest polepszenie kontaktów z najbliższymi – rodziną i znajomymi. Niekiedy zdarza się, że seniorzy mieszkają daleko od bliskich im osób. To właśnie wtedy komunikacja na odległość sprawdza się najbardziej. Umożliwia sprawny kontakt zarówno z rodziną, jak i przyjaciółmi.

Przyczynia się to bezpośrednio do utrzymania zdrowia psychicznego. Kontakt z innymi jest bardzo ważny dla kondycji psychicznej, samopoczucia każdego człowieka. Uwagę na to powinni zwracać szczególnie seniorzy, którzy spędzają czas samotnie. W przypadku, jeśli zaniedbają ten aspekt życia, będą mogli zacząć cierpieć na problemy emocjonalne: depresję lub samotność.

Sprawna wymiana informacji, pomoc w rozwiązywaniu problemów i wspieranie samodzielności

Ułatwiona komunikacja na odległość przyczyni się również do lepszej wymiany informacji i wiedzy. Seniorzy dysponują doświadczeniem i informacjami, którymi z chęcią dzielą się z innymi. Oprócz tego mogą sami pozyskiwać informacje, na przykład związane ze świadczeniami ZUS, czy teleporadami we własnym zakresie.

Z różnych powodów seniorzy mogą mieć czasem problem z załatwianiem własnych spraw: zrobieniem zakupów, kontaktem z lekarzem, czy odbiorem przesyłki. To wtedy komunikacja na odległość jest wyjątkowo ważna.

Wspomniane aspekty związane z dobrą komunikacją na odległość będą wsparciem dla seniora. Będą go wspierać w codziennych czynnościach, ale też przyczynią się do jego samodzielności i autonomii. Komunikacja pozwala na utrzymanie tej niezależności i pomaga w radzeniu sobie z trudnościami.

Sposoby na ułatwienie komunikacji na odległość dla seniora

Przejdźmy teraz do konkretów. Z jakich sposobów na ułatwienie komunikacji na odległość mogą skorzystać seniorzy? Mogą to być popularne komunikatory internetowe, teleopieka, komunikacja za pośrednictwem wiadomości e-mail, czy telefony.

W kontekście ostatniej propozycji warto zwrócić szczególną uwagę na telefony stacjonarne na kartę SIM.  Samym wyglądem urządzenia przypominają tradycyjny telefon. Jednak zamiast przewodów telefonicznych korzysta on z karty SIM (takiej samej jak w smartfonach). 

Umożliwia to korzystanie z telefonu stacjonarnego w miejscach, gdzie nie ma stałego podłączenia do sieci telefonicznej. Są to, na przykład lokalizacje, gdzie trudno jest lub niemożliwe jest przeprowadzenie instalacji kablowej. Ze względu na tę charakterystykę, a także znajomy seniorom format urządzenia, telefony stacjonarne na kartę SIM będą znakomitą propozycją.

Fot.: Anna Shvets/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*