E-book to też książka

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
E-book to też książka

Utarło się założenie, że papierowa książka jest lepsza niż elektroniczna. My nie jesteśmy zwolennikami tej tezy. Wiele zalet i wad mają obydwa rozwiązania. Jednak czy e-booki są gorsze od papierowych książek? Dzisiaj przeanalizujemy to stwierdzenie. 

ebook na stol obok kubka z herbatą
Photo by Perfecto_Capucine from Pixabay.com

Papierowa książka a e-book

Wiele osób twierdzi, że e-booki stanowią gorszą wersję ich papierowego wydania, ponieważ nie są namacalne. Tradycyjni czytelnicy kochają zapach nowych książek, a przewracanie stron sprawia im przyjemność. Widzą, że wraz z każdą przeczytaną stroną ilość pozostałych do końca książki kartek się zmniejsza, a oni zmierzają ku końcowi opowiadanej historii. Wielu zaczytanym osobom marzy się bogata domowa biblioteczka, gdzie pozostawione książki zyskują niepowtarzalny zapach. Czytnik e-booków nie daje takiej możliwości. Powieści mogą być trzymane co najwyżej w wirtualnej chmurze. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przeczytane książki wpisywać do planera lub papierowego kalendarza. Takie pamiątki znalezione po latach potrafią przywołać najlepsze wspomnienia, nie musisz do tego mieć biblioteczki pełnej przeczytanych książek. 

>> Przeczytaj także: 5 książek na zimowe wieczory

E-book to pełnowartościowa książka

Należy pamiętać, że e-book też jest pełnowartościową książką. Różnorodne poradniki coraz częściej wydawane są tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Dystrybucja książek jest dużo łatwiejsza, a sposób ich nabycia przez konsumenta nie sprawia większych problemów. Raz kupiony e-book na zawsze jest Twoją własnością. Nie ulegnie przypadkowemu zniszczeniu, a jeśli już, to zawsze możesz go ponownie pobrać ze strony sprzedającej elektroniczne książki. 

kobieta czytająca ebook na hamaku
Photo by Perfecto_Capucine from: Pixabay

Elektroniczne książki trudno zniszczyć

W poprzednim punkcie wspomniano, że elektroniczną książkę trudno zniszczyć. To akurat prawda. Istnieje tu znacząca różnica pomiędzy papierowym a elektronicznym egzemplarzem, jednak jest ona zdecydowanie zaletą, nie wadą. Wersję papierową łatwo zalać, podrzeć lub zgubić. Nie da się jej odtworzyć w żaden sposób. Z kolei e-booka trudno zniszczyć. Jeśli laptop ulegnie sformatowaniu, elektroniczną książkę da się odtworzyć z konta księgarni. Jeśli zapomnimy hasła, łatwo da się je odzyskać. Naprawdę trudno jest stracić e-booka kupionego z legalnej strony lub bezpośrednio od autora. 

Czytnik e-booków nie niszczy wzroku

Elektroniczne książki nie niszczą wzroku. Problem czytania późnym wieczorem zostaje rozwiązany. Czytniki mają specjalne podświetlenie, a wygląd stron e-booka przypomina papierową książkę. Elektroniczne książki można czytać o każdej porze dnia, czytniki są do tego przystosowane. W ciągu dnia brak podświetlenia jest najlepszym wyborem, jednak wieczorem dodatkowe źródło światła jest potrzebne. 

Elektroniczną książkę można czytać w każdym miejscu

Często czytelnicy swoje książki zabierają na wakacje, a następnie czytają je na plaży lub w górach. To świetny sposób spędzania wolnego czasu. W tym przypadku elektroniczne książki niczym nie różnią się od papierowych. Można je zabrać w każde miejsce na świecie. Przeważającym plusem cyfrowych książek jest lekkość i pojemność czytników. Zamiast jednego tomu można wziąć całą sagę. W tym małym urządzeniu zmieszczą się tysiące książek, co oznacza, że na urlopie nie będziesz się nudzić. Co więcej, przy papierowych książkach powstaje problem z dopłatą za nadbagaż. Do samolotu nie można wziąć dużej ilości ulubionych tytułów.

ebook na ręczniku przy basenie
Photo by Perfecto_Capucine from: Pixabay.com

Elektroniczne książki propagują czytanie

Jeżeli wziąć pod uwagę dane statystyczne dotyczące książek, można śmiało stwierdzić, że e-booki rozpowszechniły czytanie. Z badań wynika, że od 2 do 3 książek papierowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytało tylko 3,4% badanych. Z kolei po elektroniczne książki sięgnęło aż 11,5%. Nie zmienia to jednak faktu, że stali czytelnicy lubują się w papierowych wersjach. Czy słusznie? Niekoniecznie. E-book to tak samo wartościowa książka jak papierowa. Niezależnie od tego, jakie książki wybierasz, warto czytać, rozwijać się i pogłębiać swoją wiedzę. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*