W każdej rodzinie zdarzają się lepsze i gorsze momenty. To zupełnie normalne. Jeśli Twoje relacje z dorosłym dzieckiem są trudne, to przy odrobinie dobrej woli z obu stron uda się je naprawić.
Relacje to coś, o co w rodzinie trzeba dbać nieustannie. Czasami w natłoku innych spraw zapominamy o tym, że niepielęgnowana więź może się popsuć. Jeśli do tego dochodzi niesmak po kłótni (nawet tak mało istotnej, że nie pamiętamy później jej powodu), to relacje mogą stać się trudne.
Taka sytuacja jest szczególnie bolesna, jeśli dotyczy relacji z dzieckiem. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy możliwe jest naprawienie stosunków z dorosłym dzieckiem? Z pewnością tak. Jeśli nie doszło między Wami do drastycznych sytuacji, to przy dobrej wierze obu stron można odbudować dobre relacje.
Zanim rozpoczniesz walkę o dobre relacje z Twoim dzieckiem, warto uświadomić sobie, że dla niego ta sytuacja z pewnością też jest trudna. Dorosłe dziecko także potrzebuje dobrych relacji z rodzicami i pomijając sytuacje bardzo skomplikowane i patologiczne, z pewnością tak jak Ty będzie chciało spróbować poprawić Wasze stosunki.
Aby odbudować dobre relacje z dorosłym dzieckiem, konieczne jest wyjaśnienie sobie powodów tej sytuacji. Nie chodzi nam oczywiście o zarzucanie drugiej stronie złej woli i wypominanie błędów. Wszystkie oceniające zdania, np. te zaczynające się od „Ty nigdy”, „Ty zawsze”, najlepiej pozostawić niewypowiedziane. Tego typu opinie mogą jedynie zaostrzyć konflikt. Dużo lepszym rozwiązaniem jest szczere wyznanie, że obecna sytuacja jest dla nas męcząca, że zależy nam na dobrych stosunkach i dlatego przepraszamy za wszystko co zrobiliśmy źle i wybaczamy to, co złego powiedziało/zrobiło nasze dziecko. Taka postawa jest zaproszeniem do rozmowy. Jednak trzeba pamiętać, by zrobić to w odpowiednim momencie i na osobności.
Trudnych relacji niestety nie uda się naprawić jednym „przepraszam”. Jest ono oczywiście doskonałym punktem wyjścia do dalszych działań, ale nie jest złotym środkiem, który wymaże to, co było złe. Jeśli więc obie strony chcą poprawić stosunki, warto pomyśleć o regularnym spędzaniu razem czasu.
Wspólna aktywność może ułatwić Wam naprawę trudnych relacji i sprawi, że cały ten proces będzie mniej stresujący niż np. regularne spotykanie się na kawę i pogaduchy. Na początek proponujemy więc wspólne wyjścia (np. do kina, na basen, na zakupy itp.) lub wspólną aktywność – może masz działkę, której przydałoby się trochę uwagi albo pokój, który wymaga odmalowania? Wykorzystaj tą sytuację i poproś swoje dziecko o pomoc.
Z pewnością doskonale pamiętasz, jak wyczerpująca potrafi być codzienność rodziców małych dzieci. Dlatego jeśli Twoje dziecko jest właśnie w takiej sytuacji, to być może Wasze relacje uległy rozluźnieniu wskutek natłoku ważnych spraw. Warto wtedy zaproponować pomoc, na przykład zajęcie się wnukami. Z pewnością wówczas nadarzy się okazja do wspólnego wypicia herbaty i chwili rozmowy. Relacje najlepiej jest odbudowywać małymi krokami, dlatego takie krótkie, ale systematyczne spotkania wniosą do Waszej relacji więcej niż długie i nieregularne wspólne wyjścia.
Zdj. główne: Nathan Anderson/unsplash.com