Wymiana zlewu – co brać pod uwagę?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wymiana zlewu – co brać pod uwagę?

Artykuł sponsorowany

Wymiana zlewu z pozoru nie wydaje się być ogromny przedsięwzięciem, jednak jest kilka elementów, nad którymi warto się zastanowić. Podpowiadamy, co przede wszystkim należy brać pod uwagę, wybierając zlewozmywak do swojej kuchni. 

Zlewozmywak to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia kuchni. Dlatego też ważne jest, aby był on komfortowy i odpowiednio dobrany. Często okazuje się jednak, że wybór właściwego modelu, a następnie jego montaż, jest najtrudniejszym momentem w trakcie remontu kuchni. Podpowiadamy więc, co wziąć pod uwagę podczas wymiany zlewu.

Miejsce montażu

Bardzo ważne jest, aby zlew był umieszczony w odpowiednim miejscu. Jednak odpowiednim, czyli jakim? Przede wszystkim intuicyjnym oraz komfortowym. Aby tak było warto pamiętać o prostej, ale sprawdzonej zasadzie trójkąta w kuchni – trzy najważniejsze elementy, czyli lodówka, kuchenka oraz oczywiście zlew, powinny tworzyć trójkąt równoboczny. 

A gdzie na pewno nie zamontujemy zlewozmywaka? Przede wszystkim tuż obok płyty grzewczej lub kuchenki, ponieważ brudna woda i płyn chlapiące podczas zmywania mogą dostać się do gotowanych potraw. Niezbyt dobrym miejscem jest także przestrzeń pod niską szafką. Taka szafka utrudnia bowiem zmywanie, wyjmowanie i wkładanie dużych przedmiotów do zlewozmywaka, a także w pewnym stopniu ogranicza pole widzenia. Nie umieszczaj też zlewu pod oknem. Po pierwsze otwarcie okna może uniemożliwić zainstalowana tuż przy nim bateria, a po drugie rezygnujesz wtedy z wygodnego umiejscowienia suszarki na naczynia w szafce nad zlewem. Niezbyt dobrym pomysłem z oczywistych względów są także zlewy tuż obok gniazdek elektrycznych.

Materiał wykonania zlewozmywaka

Na rynku dostępnych jest wiele modeli zlewozmywaków, jednak najbardziej popularne są te ze stali szlachetniej lub z granitu. Jakie zalety mają oba te rozwiązania? Stal szlachetną charakteryzuje przede wszystkim nierdzewność oraz ogromna łatwość w czyszczeniu. Bez problem usuniesz z niej bowiem zarówno brud, jak i florę bakteryjną, a dodatkowo możesz czyścić ją wieloma detergentami, nawet tymi mocniejszymi. Ponadto, aby zakonserwować zlew wykonany ze stali szlachetnej, wystarczy, że przetrzesz go olejem jadalnym.

Jest to także jedno z tańszych rozwiązań.

Jeśli zaś chodzi o zlew granitowy, to jest to z pewnością bardziej eleganckie i estetyczne rozwiązanie. Ponadto zlewozmywaki wykonane z granitu są najtwardszymi modelami zlewów, które będą odporne na wszelkiego rodzaju zniszczenia, na przykład odbarwienia uderzenia, działanie wysokiej temperatury, substancji chemicznych oraz na zarysowania i pęknięcia. Taki zlew wymaga jednak od nas codziennej pielęgnacji, a każdorazowe użycie powinno zakończyć się dokładnym spłukaniem i wytarciem go do sucha. 

Wbudowany czy nakładany?

Wybierając nowy zlewozmywak, warto także zastanowić się nad tym, czy interesuje Cię model wbudowany, czy nakładany. Do zamontowania zlewozmywaka nakładanego potrzebna jest szafka bez blatu, na którą nałożymy zlewozmywak. Są one łatwe w montażu i stosowane najczęściej w małych, blokowych kuchniach. Zlewozmywaki wbudowane zaś nakłada się na wycięty wcześniej blat, od góry. Ten typ jest z pewnością najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem.

Zdjęcie główne: Kaboompics .com/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*