Artykuł sponsorowany
W ostatnich latach wielkim problemem każdego lata stała się susza. Coroczne zakazy podlewania trawników, słabe plony z pól i ogrodów oraz spękana, całkowicie wyschnięta gleba stały się już niestety standardem. Warto poszukiwać sposobów na to, by przestać marnować wodę i używać jej rozsądnie. Sprawdź, dlaczego warto zbierać deszczówkę.
Wszystkie koszty wzrastają obecnie w przerażającym tempie. Również opłaty za wodę są coraz wyższe, a co za tym idzie, opłaca się poszukiwać sposobów na darmowe pozyskanie wody. Zbieranie deszczówki to doskonały patent na to, by obniżyć swoje rachunki za wodę. Co prawda woda deszczowa nie nadaje się do mycia ciała, żywności czy naczyń, ale doskonale sprawdzi się do podlewania roślin w domu i w ogrodzie. Świetnie nada się również do mycia samochodu, kostki brukowej, mebli ogrodowych czy okien. Zbiornik na deszczówkę 10000l może zapewnić Ci nawet kilka tygodni darmowego podlewania niewielkiego ogródka. Przy uprawie warzyw i owoców nawadnianie deszczówką to naprawdę duża oszczędność pieniędzy. Obliczenia pokazują, że w czasie 5-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 100 m² możliwe zebranie ponad 70l deszczówki, więc wystarczy jeden naprawdę ulewny dzień, aby zapełnić taki zbiornik.
Od wielu lat bardzo duży nacisk kładzie się na to, by nie marnować wody. Bezsensowne wylewanie jej podczas zmywania naczyń, mycia zębów czy rąk, jest coraz bardziej piętnowane – i słusznie! Woda jest źródłem nie tylko nieodnawialnym, ale również takim, którego objętość z czasem się zmniejsza i już za kilkanaście lat może być jej za mało. Aby woda w kranie nie stała się dobrem luksusowym, dostępnym dla nielicznych, należy korzystać z niej w mądry i zrównoważony sposób. Pozyskiwanie wody z natury, w momentach, kiedy atmosfera oddaje ją Ziemi jest najbardziej ekologicznym działaniem, jeśli chodzi o szanowanie tego cennego surowca. Podlewanie roślin, zwłaszcza tych, przeznaczonych do spożycia, deszczówką, jest o wiele lepsze również dla zdrowia, ponieważ woda deszczowa, w przeciwieństwie do tej płynącej w kranie, nie jest chlorowana i oczyszczana chemicznie. Oznacza to, że w lepszy i skuteczniejszy sposób odżywia rośliny, a dodatkowo substancje nie przedostają się do warzyw.
Do zbierania wody z opadów atmosferycznych niezbędne są zbiorniki na deszczówkę. Na rynku dostępne są specjalne zbieracze, które umożliwiają zbieranie wody prosto z podłączonej do zbiornika rynny. Zbiornik powinien być przede wszystkim szczelnie zamykany, by nie dostawały się do środka zanieczyszczenia oraz owady i płazy. Najlepiej, aby był wykonany wytrzymałego i nieprzezroczystego tworzywa sztucznego. Brak dostępu światła zapobiegnie kwitnieniu wody i rozwojowi glonów.
Zbieranie wody deszczowej ma naprawdę wiele zalet. Pozwala zaoszczędzić wodę pitną, gdyż nie jest ona wykorzystywana do celów, do których niepotrzebna jest czysta, zdatna do spożycia woda. Dzięki temu można również zmniejszyć opłaty za wodę. Wykorzystywanie wody z opadów atmosferycznych w codziennym życiu pomaga także odbudować prawidłową gospodarkę wodną terenu. Kiedy woda deszczowa nie odpływa do kanalizacji, może być wykorzystana do nawadniania ziemi w ogrodach, podlewania roślin, mycia pojazdów, czy innych celów gospodarczych.
Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay