Zdrowie seniora – o czym pamiętać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zdrowie seniora – o czym pamiętać?

Artykuł sponsorowany

Dbać o zdrowie zależy w każdym wieku, jednak seniorzy powinny zwracać na swoją kondycję szczególną uwagę. O czym więc pamiętać, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i brakiem problemów zdrowotnych? Podpowiadamy, jakie nawyki warto wprowadzić w życie. 

Odpowiednia dieta – co powinny jeść osoby starsze?

Właściwa dieta i odpowiednio dobrany jadłospis ma ogromny wpływ na dobre samopoczucie i stan zdrowia. Dlatego też osoby starsze powinny szczególnie zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Powinna być ona złożona z 4 do 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia oraz opierać się na dużej ilości warzyw i nieprzetworzonej żywności. Warto także pamiętać o zwiększeniu ilości płynów, a w szczególności wody oraz wyciskanych sków owocowo-warzywnych. Ważne jest ograniczenie spożycia soli i ostrych przypraw, które warto zastąpić naturalnymi ziołami. 

Do codziennej diety należy także włączyć nabiał oraz fermentowane produkty mleczne, pod warunkiem, że są dobrze tolerowane i nie powodują wzdęć, biegunek, czy innych dolegliwości poposiłkowych. Produkty takie jak jogurt naturalny czy kefir wzbogacają bowiem naturalną florę bakteryjną jelit.

Do jadłospisu warto również włączyć ryby ze sprawdzonego źródła. Pomagają one w obniżaniu poziomu cholesterolu, są bogate w witaminę D oraz zapobiegają chorobom serca i miażdżycy. Jeśli chodzi o dietę dla seniora, należy też unikać produktów ciężkostrawnych, alkoholu oraz kontrolować swoją masę ciała, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Aktywność fizyczna

Równie ważna jest aktywność fizyczna. Ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, znacząco zwiększa witalność i ma zbawienny wpływ na układ ruchu, układ krążenia oraz układ oddechowy. Ponadto aktywność taka spacer czy gimnastyka pomagają w szybszej regeneracji organizmu oraz zmniejszają ryzyko dolegliwości bólowych.

Pamiętaj jednak, aby rodzaj wykonywanych ćwiczeń i ich intensywności dopasować oczywiście do stanu zdrowia seniora oraz jego aktualnej kondycji. Warto także podczas aktywności stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim każdą aktywność fizyczną należy zacząć od rozgrzewki. Ponadto unikaj trudnych, niestabilnych pozycji, nie kończ ćwiczeń w sposób nagły  oraz pamiętaj o delikatnym i spokojnym rozciąganiu.

Wypoczynek jest ważny

Nie można zapominać o istocie wypoczynku, a przede wszystkim snu. Dzięki odpowiedniej ilości odpoczynku organizm będzie lepiej się regenerował, a zmęczenie w ciągu dnia nie będzie odczuwalne. Niestety wiele starszych osób cierpi na problemy ze snem, dlatego też warto zadbać o naturalne suplementy na sen. Ważne jest także, aby zadbać o komfortowe warunki do spania, które zapewnią na przykład prześcieradła dla seniorów.

Regularne wizyty u lekarza

Nawet jeśli czujesz się dobrze, warto od czasu do czasu zrobić sobie profilaktyczne badania. Dzięki temu nabierzesz pewności, że Twoje zdrowie i kondycja są w dobrym stanie, a ewentualne choroby zostaną odpowiednio wcześnie wykryte. Jeśli zależy Ci na profesjonalnej  opiece sprawdzonego specjalisty, koniecznie sprawdź stronę internetową https://blochoptyk.pl/.

Zdj. główne: Vlad Sargu/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*