13 emerytura. Kiedy wypłaty i dla kogo?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
13 emerytura. Kiedy wypłaty i dla kogo?

ZUS wypłacił już pierwsze trzynastki. Aby otrzymać trzynastą emeryturę nie trzeba składać żadnego wniosku – wypłacane są one z urzędu. Zobacz kolejne terminy.

Wysokość trzynastej emerytury wynosi 1250,88 zł i przysługuje ona niezależnie od tego, jaka jest kwota pobieranej co miesiąc emerytury lub renty. Nie ma też znaczenia, czy wypłacana jest ona z ZUS, KRUS, czy też jest to emerytura mundurowa. 

Po raz pierwszy emeryci i renciści otrzymali trzynastą emeryturę w 2019 r., zaś w 2020 r. jej coroczną wypłatę zagwarantowano ustawowo. 

Kiedy wypłacane są trzynaste emerytury?

Trzynastki wypłacane są wraz z comiesięcznym świadczeniem w kwietniu. Zatem emeryci i renciści otrzymać je mogą w jednym z następujących terminów:

  • 1 kwietnia,
  • 5 kwietnia,
  • 6 kwietnia,
  • 10 kwietnia,
  • 15 kwietnia,
  • 20 kwietnia,
  • 25 kwietnia.
Photo by: Photo Mix, from: Pixabay

W przypadku terminów, które wypadają jako dni wolne od pracy – jak 5 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny), emeryci i renciści otrzymujący swoje świadczenia 5. dnia miesiąca, w tym roku otrzymają je jeszcze przed świętami. Podobnie w przypadku 20 kwietnia, ponieważ jest to sobota, świadczenie zostanie wypłacone dzień wcześniej.

Kto otrzyma trzynastą emeryturę?

To dodatkowe świadczenie przysługuje osobom pobierającym m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, emerytury pomostowe, służb mundurowych, renty socjalne i strukturalne, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, a także renty inwalidów wojennych i wojskowych. 

Trzynasta emerytura przysługuje osobom, wobec których prawo do emerytury lub renty ustalono przed 31.03.2021 r.

Źródło: Businessinsider.pl

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*