Dofinansowanie do okularów. Komu przysługuje?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Dofinansowanie do okularów. Komu przysługuje?

Masz problemy ze wzrokiem? Warto skorzystać z dofinansowania do okularów. Sprawdź, kto może się o nie ubiegać i czy jesteś w tym gronie.

Okulary to spory wydatek

Nawet jeżeli dotąd miałeś sokoli wzrok, w większości przypadków przychodzi taki moment, gdy nasze oczy potrzebują wsparcia. Okulary są wtedy nieuniknione. To sposób na zadbanie o swoje zdrowie oraz na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania. Trzeba jednak przyznać, że zakup okularów to spore wyzwanie dla domowego budżetu. Bądźmy szczerzy – nie jest to tanie. Na szczęście można skorzystać z dofinansowania. Sprawdź, czy Ci ono przysługuje.

Dofinansowanie do okularów dla pracowników

Najpopularniejsze dofinansowanie do okularów to te, które musi zapewnić Ci pracodawca. Jeżeli ponad połowę swoich obowiązków w biurze wykonujesz przed monitorem – a jest to coraz bardziej powszechna sytuacja – to takie pieniądze Ci się należą.

Jakie warunki musisz spełnić, aby pracodawca dofinansował ten zakup? Podstawą będzie tu oczywiście zaświadczenie lekarskie świadczące o konieczności noszenia okularów. Co ciekawe, nie jest tak, że możesz po prostu wybrać się na prywatną wizytę i otrzymać takie zaświadczenie. W takiej sytuacji pracodawca nie jest do niczego zobowiązany. Powinno być wydane podczas badań okresowych. Jeżeli jednak dowiedziesz, że Twój wzrok drastycznie się pogarsza, wtedy oczywiście sytuacja wygląda inaczej. Pamiętaj o wzięciu faktury VAT przy zakupach. Cała procedura wygląda tak, że to Ty kupujesz okulary, a potem pracodawca zwraca Ci pieniądze na podstawie dostarczonej faktury.

Dofinansowanie całkowite czy częściowe?

Chociaż wiadomo, że każdy pracownik liczy na całkowity zwrot kosztów związanych z zakupem okularów, sytuacja nie zawsze wygląda tak kolorowo. W przepisach nie została zapisana konkretna zasada, wiele więc będzie tu zależało od zasad panujących w zakładzie pracy oraz od dobrej woli szefa. Najlepiej zorientuj się w sytuacji jeszcze przed zakupami, żeby wiedzieć, w jakim stopniu możesz sobie pozwolić.

Długoletni pracownicy powinni mieć wiedzę w tym temacie i warto ich podpytać. Często pracodawca jest zorientowany, ile kosztuje aktualnie podstawowy model okularów – i na taką sumę opiewa dofinansowanie. Jeżeli przy wyborze poniesie Cię fantazja, dopłacisz pewnie z własnej kieszeni.

Refundacja okularów na NFZ

Nie przysługuje Ci dofinansowanie pracownicze, a chcesz otrzymać środki na zakup okularów? Wyjściem dla Ciebie wydaje się być refundacja okularów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Skorzystać z niej mogą nie tylko osoby pracujące przed komputerem, a więc to spora pomoc. Warto jednak pamiętać, że refundacji podlegają tu jedynie szkła, a kwota nie będzie zbyt pokaźna. Zawsze jednak lepsze to niż nic.

Jak starać się o dofinansowanie od NFZ?

Chcesz dostać zwrot za okulary od NFZ? Zasady postępowania są proste. Przede wszystkim wybierz się do okulisty na NFZ. Jeżeli lekarz uzna, że Twój wzrok potrzebuje medycznego wparcia, da Ci receptę na okulary. Uważaj na wizyty prywatne u specjalistów – po takiej nie będziesz mieć możliwości uzyskania refundacji. Kiedy masz już w ręku receptę, znajdź oddział NFZ – tam potwierdzisz, czy refundacja Ci się należy. Następnie musisz znaleźć optyka, który ma umowę z funduszem – i do niego się udać. 

Ile można dostać?

Kwota dofinansowania to coś, co na pewno Cię interesuje. W 2021 w ramach NFZ zarówno dalekowidze, jak i krótkowidze, których wada nie przekracza -/+ 6 dioptrii otrzymają 17,5 zł na jedno szkło. Jeżeli Twoja wada jednak jest większa, wsparcie państwa także rośnie – otrzymasz 35 zł za szkło. Jeżeli chodzi o dzieci, im także przysługuje dofinansowanie. Jeżeli wada jest mniejsza niż +/- 6 dioptrii, będzie to maksymalnie 35 zł za szkło, w przypadku większych wad natomiast już 50 zł za szkło.

Zdj. główne: Sincerely Media/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*