Co to jest Holter i jakie są jego rodzaje?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co to jest Holter i jakie są jego rodzaje?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Holter jest jednym z bardziej powszechnych badań wykorzystywanym w diagnostyce kardiologicznej służącej do oceny zaburzeń pracy serca za pomocą niewielkiego przenośnego urządzenia. Badanie to jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Nie zakłóca codziennego funkcjonowania. Niewątpliwą zaletą holtera, jest możliwość oceny pracy serca podczas standardowej dla pacjenta aktywności.

Twórcą holtera był amerykański fizyk Norman Holter. Wraz z W. Glasscockiem opracowali oni urządzenie pozwalające na 24-godzinną lub dłuższą rejestrację pracy serca.

W praktyce klinicznej możemy wyróżnić jego rodzaje:

  • Holter EKG: służący do obserwacji rytmu serca przez okres co najmniej 24h. W razie potrzeby okres ten może być wydłużony do 2-3 a nawet 7 dni. Standardowo wykonuje się zapis 3-kanałowy (urządzenie zawiera 4 elektrody). Możliwe jest jednak wykonanie jeszcze dokładniejszego zapisu 12-kanałowego, pozwalającego poznać źródło arytmii (urządzenie zawiera 10 elektrod).
  • Holter ciśnieniowy: ten rodzaj badania pozwala na 24-godzinny ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Może być wykorzystywany w diagnostyce nadciśnienia tętniczego oraz do oceny skuteczności wdrożonego leczenia w przypadku pacjentów z już rozpoznanym nadciśnieniem.

Samo badanie jest proste w wykonaniu i może zostać wykonane w zaciszu domowym przez pacjenta. W celu nabycia urządzenia i instrukcji wykonania badania warto udać się do: https://holterdodomu.pl/uslugi-holter.

Czym się różni holter EKG od „zwykłego” EKG?

Zasada holtera EKG jest dokładnie taka sama jak zwykłego badania EKG. W wyniku przeprowadzonego badania lekarz otrzymuje zapis czynności elektrycznej serca. Z tą różnicą, że zwykłe badanie EKG pokazuję prace serca wykonaną w spoczynku i w bardzo krótkim czasie bo zwykle jest to kilkanaście do kilkudziesięciu sekund. Natomiast zapis uzyskany za pomocą holtera obejmuje conajmniej 24 godziny i wykonywany jest zarówno podczas wysiłku jak i spoczynku czy snu. Dzięki temu istnieje znacznie większa szansa na wyłapanie występujących odstępstw od normy, a przeprowadzona diagnostyka jest dużo bardziej dokładniejsza.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania holterowskiego?

  • Diagnostyka arytmii (badanie to jest szczególnie przydatne, jeśli są one napadowe i trudno je uchwycić trakcie spoczynkowego badania EKG, np. napadowe migotanie przedsionków)
  • Kołatania serca
  • Niewyjaśnione omdlenia
  • Powtarzające się: kłucia w klatce piersiowej, zawroty głowy czy duszność
  • Ocena skuteczności leczenia arytmii
  • Monitorowanie pracy serca u osób po przebytym zawale serca, cierpiących z powodu kardiomiopatii czy z rozpoznaną wadą serca.
  • Badanie profilaktyczne u sportowców czy pacjentów z obciążonym wywiadem rodzinnym
  • Diagnostyka nadciśnienia tętniczego (holter ciśnieniowy)
  • Ocena skuteczności zastosowanego leczenia nadciśnienia tętniczego (holter ciśnieniowy)

Jeśli chcesz wykonać badanie, ale nie wiesz jaki rodzaj wybrać, pomożemy!

Wypełnij ankietę: https://holterdodomu.pl/jaki-rodzaj-holtera-wybrac

Przed rozpoczęciem badania, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją poprawnego założenia i użytkowania urządzenia, aby przeprowadzone badanie było jak najbardziej miarodajne.

W trakcie prowadzonego badania należy pamiętać, że:

  • W przypadku osób z dużym owłosieniem klatki piersiowej, konieczne może być zgolenie miejsc przyczepu elektrod.
  • W trackie badania, tryb życia i aktywność nie powinna się różnić od tej jaką prowadzimy na co dzień.
  • Elektrod nie należy zdejmować przed zakończeniem badania. Jeśli jednak, któraś z elektrod ulega samoistnemu odklejeniu, należy jak najszybciej zastąpić ją nową.
  • Urządzenie nie jest wodoodporne i nie powinno mieć kontaktu z wodą. W związku z tym, na czas kąpieli urządzenie należy ściągnąć, starając się aby czas ten był możliwie jak najkrótszy.
  • W trakcie prowadzenia badania nienależny korzystać z elektrycznych poduszek czy koców oraz starać się aby telefon komórkowy znajdował się z daleka od urządzenia. Postępowanie takie ma na celu niezakłócanie pracy urządzenia, aby uzyskany zapis był w pełni wiarygodny.
  • Jeśli w trackie prowadzenia badania doszło do zdarzenia, które mogło wpłynąć na pracę serca np. sytuacja związana z dużymi emocjami czy stresem, warto odnotować ten fakt i przekazać go lekarzowi odczytującemu badanie. Może to być cenna wskazówka w trakcie oceny wyniku.
  • Badanie jest bezpieczne i może być wykonywane również u ciężarnych.

Fot.: Los Muertos Crew/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*