Co zrobić, jeśli okna są nieszczelne?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co zrobić, jeśli okna są nieszczelne?

Regularnie trzeba sprawdzać okna, żeby zweryfikować przecieki wody, a także powietrza. To ważne, ponieważ w obu przypadkach właściciela mieszkania czekają kosztowne naprawy, a także dodatkowe wydatki związane z większym zapotrzebowaniem na energię w budynku. Na co zwrócić uwagę? Co robić, kiedy nieszczelność zostanie namierzona?

Jak sprawdzić, czy okna są nieszczelne?

Weryfikowanie stanu szczelności okien należy zacząć od dokładnego przyjrzenia się swoim oknom, drzwiom, a także świetlikom. Lokalizacja nieszczelności umożliwia zaplanowanie zatkania przecieków powietrza czy zastosowanie środków doraźnych, na przykład przy wycieku wody – folii. Szybką kontrolę można przeprowadzić za sprawą testu ciśnienia powietrza w domu lub audytu energetycznego.

Pierwsze, domowe i najprostsze rozwiązanie przebiega następująco. Najpierw należy uszczelnić dom, zamykając wszystkie drzwi, okna i świetliki. Następnie trzeba zamknąć wszystkie klapy i otwory wentylacyjne, a potem wyłączyć kuchenny okap czy wentylatory wyciągowe w łazience. Potem można wziąć świeczkę i przeciągnąć nią wzdłuż wszystkich otworów w oknach. Dzięki temu, jeśli zauważy się, że płomień mocno się rusza, będzie można stwierdzić, że okna są nieszczelne.

Co jest przyczyną nieszczelności w oknach?

Można wyróżnić kilka aspektów, które sprawiają, że pojawiają się nieszczelności w oknach. W większości przypadków jest to zużycie lub uszkodzenie mechaniczne produktu. Zazwyczaj awaria i uwalnianie się powietrza czy wycieki są powodowane przez utratę właściwości chemicznego składnika uszczelniacza.

Sygnałem, że doszło do niepożądanego zjawiska, jest kondensacja, którą można zauważyć wokół krawędzi okna w sytuacji, gdy zaczyna padać deszcz. Oznaką mogą być również odbarwienia lub otarcia.

Do rzeczy, które powodują nieszczelności w oknach, należy również zaliczyć uszkodzone mechanizmy blokujące. Ich zepsucie może niekiedy doprowadzić nawet do całkowitego uniemożliwienia zamknięcia okna. W takiej sytuacji naprawa jest prosta ze względu na to, że okucia okienne są często niedrogie i można je w łatwy sposób wymienić.

Błędy w instalacji okien – przyczyna nieszczelności

Jedną z przyczyn nieszczelnych okien jest też nieprawidłowa instalacja. Przecieki wody lub powietrza w oknie mogą  być spowodowane nie tylko zużytym sprzętem odpowiadającym za działanie elementu czy niespełniającym swojej funkcji uszczelniaczem. Za winowajcę takiego stanu rzeczy uważa się też złe zamontowanie okien.

W takim przypadku niedopatrzenia dotyczą z reguły instalacji ramy okiennej, która jest nieprawidłowo dopasowana. Wtedy pojawiają się luki i szpary, przez które do środka pomieszczenia przedostaje się zimne powietrze, a ciepłe ucieka na zewnątrz. Niekiedy przyczyną są również gwoździe nieodporne na korozję. Żeby poradzić sobie z tym problemem, z reguły jest niezbędna pomoc fachowcy, który zainstaluje okna prawidłowo.

Największy problem – wady konstrukcyjne budynku

Do najbardziej problematycznych i zarazem frustrujących przyczyn przepuszczania powietrza przez okna zaliczają się wady konstrukcyjne budynku. W takim przypadku nawet pomoc fachowca, dodatkowe uszczelnienie i wymiana okna może nie stanowić rozwiązania problemu. Największym problemem może być niewidoczne pęknięcie w ścianie czy nieodpowiednio wykonana izolacja lub nierówne ściany budynku. Żeby przedsięwziąć działania w celu redukcji utraty ciepłego powietrza i dodatkowych kosztów, warto zasięgnąć rady u fachowca.

Zdj. główne: Olivier Bergeron/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*