Ekologiczne dekoracje do sypialni — propozycje

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ekologiczne dekoracje do sypialni — propozycje

Zagadnienia związane z troską o środowisko, ekologią czy zrównoważonym rozwojem coraz częściej pojawiają się nie tylko w niszowych mediach, ale również i w mainstreamie. Nic więc dziwnego, że ekologia dotarła również na salony i na dobre rozgościła się w aranżacji wnętrz. Coraz częściej zwracamy uwagę na materiały, z których wykonane są kupowane przez nas produkty czy dodatki. W jaki sposób udekorować sypialnię, by zrobić to w zgodzie z naturą? 

Ekologiczne dodatki na stałe wpisują się w styl boho, skandynawski, hygge, a także właśnie ekologiczny. Jeśli zdecydujemy się na nie, dokładnie w ten sposób przejawiamy swoją troskę o środowisko, tak ważną w obecnych czasach. Często jest to także przejaw naszego stylu życia, w którym dążymy do harmonii, a także korzystania z dobrodziejstw natury bez niszczenia jej. Bierzemy garściami to, co z niej najlepsze, bez wyrządzania krzywdy. Na jakie elementy i ekologiczne dekoracje warto zwrócić uwagę podczas aranżowania sypialni? 

Lniana pościel

Już na etapie wyboru pościeli możemy postawić na opcje efektowne, ale i ekologiczne. Jedną z nich jest lniana pościel, która doskonale się prezentuje, wykonana jest z wytrzymałego i naturalnego materiału, który pozwala skórze oddychać. W dodatku jest antyalergiczny i antybakteryjny.

Wiklinowe dodatki

Efektowną dekoracją sypialni z pewnością okażą się plecione półki, kosze, a nawet i meble takie jak fotele czy komody. Sposobów na dekoracje z wikliny jest wiele, a za każdym razem będą się świetnie prezentować. Wiklina to również materiał naturalny, lekki, a zarazem wytrzymały, który przy właściwej pielęgnacji zostanie z nami na lata. 

Makramy

Od zeszłego sezonu hitem są różnego rodzaju plecionki i makramy, które mamy szansę także wykonać samodzielnie. Możemy umieścić je na ścianie nad łóżkiem bądź nad toaletką. Ciekawym pomysłem są również plecione osłonki na doniczki i kwietniki wiszące. Jeśli nie umiemy wykonać ich samodzielnie, warto wybrać te produkowane w zgodzie z naturą przez lokalnych artystów.

Koce i pledy

W sypialni spędzamy wieczory i noce. Czasem w chłodniejszych momentach szczególnie tu mogą przydać się różnego rodzaju koce i pledy. Za dnia zaś mogą pełnić funkcję oryginalnej ozdoby rzuconej na pościel w formie narzuty. Ważne jest, by były wykonane z naturalnych materiałów, na przykład wełny. Jeśli potrafisz, możesz wykonać je samodzielnie, a jeśli nie, to kto wie, może przy okazji odnajdziesz nowe hobby? 

Kwiaty

Jednymi z najbardziej ekologicznych, a zarazem dekoracyjnych elementów, które mogą znaleźć się w Twojej sypialni, są żywe kwiaty doniczkowe. Co więcej, niektóre z gatunków roślin zielonych mogą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie i sen, na przykład wytwarzając tlen i neutralizując dwutlenek węgla. Do roślin tych należą między innymi: skrzydłokwiaty, sansewerie, zielistki, bluszcz pospolity, aloes zwyczajny czy grubosz drzewiasty. W połączeniu z efektownymi ceramicznymi osłonkami czy prostymi glinianymi donicami stworzą naprawdę piękną dekorację. 

Suszone trawy 

Ta efektowna dekoracja doda szyku każdej sypialni, zwłaszcza tej utrzymanej w ekologicznym stylu. Aby stworzyć ciekawą kompozycję, wystarczy prosty wazon bądź ozdobna butelka i nazbierane w trakcie spaceru po lesie czy łące trawy, trzciny czy innego rodzaju susz. Pięknie prezentują się w tego typu aranżacji również suszone trawy pampasowe o delikatnej formie puszystego pióropuszu.

Zdj. główne: Spacejoy/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*