Babcia mająca czas i chętnie zajmująca się swoimi wnukami – takie wspomnienia ze swojego dzieciństwa ma większość dorosłych osób. Niestety taki piękny, sielski obrazek jest coraz rzadziej spotykany. Jaka jest rola współczesnych dziadków? Czy muszą się opiekować wnukami?
Wielu seniorów na zasłużonej emeryturze w końcu znajduje czas dla siebie i uczy się nowych rzeczy. Coraz więcej babć i dziadków uczestniczy w zajęciach na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i bierze udział w różnych kursach. Dziadkowie chętnie zajmą się swoimi wnukami, lecz musi to zawsze odbywać na ich zasadach. Syn lub córka nie mogą wymagać od swoich rodziców, aby rzucili wszystko i zajmowali się wnukami.
Wiele młodych osób mających dzieci jest wręcz przekonanych, że dziadkowie mają obowiązek zająć się wnukami – w końcu tak kiedyś było, że matki pracowały, a dzieci były pod opieką dziadków. Od czasów PRL bardzo dużo się zmieniło, choć nie zmieniło się myślenie młodych osób na dorobku.
Duża część małżeństw na dorobku z niecierpliwością czeka, aż rodzice lub teściowie osiągną wiek emerytalny, bo jako młodzi rodzice nie nadążają ze wszystkimi obowiązkami. Zdarza się, że młode mamy muszą wrócić do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim, dlatego proszą swoich rodziców o możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.
Jeśli w jednym domu mieszka kilka pokoleń, to włączenie dziadków w wychowanie wnuków dzieje się z automatu. Im bardziej „zapracowani” są młodzi rodzice, tym częściej wymagają od dziadków opieki nad wnukami. Jeśli młodzi mieszkają osobno, to bardzo często podrzucają dziecko, które dzieli życie między swoim domem i domem dziadków.
Nikogo nie dziwi widok dziadków:
Dziadkowie wg prawa nie mają żadnego obowiązku, by zajmować się swoimi wnukami. Ponad dekadę temu dziennikarz tygodnika “Polska The Times” we współpracy z psychologami, lekarzami i prawnikami stworzył Kartę Praw Dziadków, czyli listę 17 praw seniora.
Niektórzy seniorzy nie wyobrażają sobie wyłączenia z opieki nad wnukami mimo swojego wieku. W dalszym ciągu chcą aktywnie uczestniczyć w życiu dalszych potomków. W takiej sytuacji senior powinien dostosować się do decyzji swoich dzieci, bo nie zawsze dzieci chcą pomocy w wychowaniu.