Czy warto montować fotowoltaikę w gospodarstwie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy warto montować fotowoltaikę w gospodarstwie?

Artykuł sponsorowany

Masz duże gospodarstwo rolne i zastanawiasz się, czy warto zamontować w nim fotowoltaikę? Dowiedz się, czy panele fotowoltaiczne będą opłacalnym i funkcjonalnym rozwiązaniem dla rolnika!

Panele fotowoltaiczne to w ostatnich latach bardzo popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o pozyskiwanie energii. Zastanawiasz się, czy zdadzą one egzamin także w gospodarstwie rolnym? Czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Warto zacząć od krótkiego objaśnienia, jak dokładnie działa instalacja fotowoltaiczna. Należy przede wszystkim wiedzieć, że składa się ona z kilku podstawowych elementów, a konkretniej z krzemowych ogniw fotowoltaicznych łączonych w większe moduły, inwertera, okablowania, a często także z licznika dwukierunkowego. 

Panele, które możesz zamontować na dachu lub na gruncie, pobierają energię z promieni słonecznych i zamieniają ją w prąd stały. Do zasilania urządzeń rolniczych takich jak dojarki, chłodnie czy inne sprzęty potrzebne do oporządzenia gospodarstwa potrzebny jest jednak prąd zmienny. Dlatego też w instalacjach fotowoltaicznych zamontowany jest inwerter, dzięki któremu dokonuje się przekształcenie. 

Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie rolnym – czy to się opłaca?

W dyskusji na temat instalacji fotowoltaicznej często pojawia się pytanie: czy to się w ogóle opłaca? Również rolnicy nierzadko zastanawiają się, czy fotowoltaika to dobre rozwiązanie dla gospodarstwa rolnego. Rozwiewamy więc wszelkie wątpliwości i podpowiadamy, dlaczego instalacja fotowoltaiki jest opłacalna!

Przede wszystkim dlatego, że w przypadku tak dużego zapotrzebowania na prąd, jak w sporych gospodarstw rolniczych, instalacja ta bardzo szybko się zwróci. W końcu energię ze słońca możemy nazwać „darmowym prądem”, ponieważ jest ona dostępna cały czas i dla każdego. Co więcej, jest to w pełni ekologiczne i odnawialne źródło.

Warto także mieć z tyłu głowy, że w gospodarstwach rolniczych często znajdują się spore przestrzenie – zarówno na dachu, jak i na gruncie. Stąd też możesz pokusić się o stworzenie własnej farmy fotowoltaicznej, która z powodzeniem będzie zasilać całe Twoje gospodarstwo.

Nie można zapominać także, że fotowoltaika jest dofinansowywana. Dzięki najnowszemu programowi Mój Prąd 4.0 możesz otrzymać nawet 26 000 złotych. Dodatkowo jako posiadacz paneli fotowoltaicznych produkujących prąd możesz także skorzystać z ulgi podatkowej. 

Jeśli jesteś zainteresowany montażem paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie rolnym, to koniecznie zajrzyj na stronę polenergia-pv.pl!

Fot.:  Los Muertos Crew/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*