Jak dbać o kondycję po 50. roku życia?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o kondycję po 50. roku życia?

Artykuł sponsorowany

Próba zachowania formy po 50-tce może być onieśmielająca, jeśli Twój pomysł na ćwiczenia to tylko te przyspieszające bicie serca, wysokoenergetyczne treningi. Jednak według Harvard Medical School istnieje wiele różnych działań, które liczą się jako ćwiczenia, które prawdopodobnie uznasz za znacznie mniej przytłaczające. Rzeczy takie jak ogrodnictwo, umiarkowane prace domowe – na przykład zamiatanie i odkurzanie – a nawet taniec.

Balet jest świetny dla siły i elastyczności Jazz, swing i kontredans przyniosą korzyści układowi krążenia. A jeśli chcesz coś zrobić ze swoim partnerem, taniec towarzyski jest fantastyczny.

Idź na grupowe zajęcia fitness

Jednym z najlepszych sposobów na zachęcenie się do ćwiczeń jest zapisanie się na grupowe zajęcia fitness. Mogą to być naprawdę motywujące dzięki komponentowi społecznemu, zwłaszcza jeśli ludzie zaczynają zauważać, kiedy Cię nie ma i tęsknią za Tobą.

Wiele studiów oferuje nawet bezpłatne okresy próbne, co ułatwia ustalenie, gdzie czujesz się najbardziej komfortowo i jakie rodzaje ćwiczeń lubisz. Gdy zaczniesz regularnie uczęszczać na zajęcia, wejdziesz w rutynę – a może nawet po drodze poznasz nowych przyjaciół.

ćwiczący mężczyzna
Photo from Meon Ems

EMS

EMS oznacza lub eklektyczną stymulację mięśni. Podczas treningu zakładasz kombinezon (zakładany na lekkie ubranie treningowe) wyposażony w elektrody rozmieszczone wzdłuż głównych grup mięśni. Niektóre studia EMS oferują kombinezony bezprzewodowe, które są zasilane z baterii niskonapięciowej, podczas gdy inne mają przewody, które łączą kombinezon z panelem sterowania.

Gdy zaczniesz przechodzić przez kolejne ćwiczenia, Twoje ciało będzie odczuwać kurczenie się mięśni. Chociaż nie powinno to boleć (choć na początku może to wydawać się nieco dziwne), od razu poczujesz ich pracę. EMS to praktyka polegająca na dostarczaniu niewielkich impulsów energii elektrycznej do mięśni podczas ćwicze. Skurcze te naśladują naturalne skurcze mięśni organizmu po stymulacji mózgu, aby zwiększyć intensywność treningu. Ta metoda ma na celu wzmocnienie siły mięśni docelowych ich grup. Z EMS warto połączyć trening personalny, gdzie będziesz pod opieką specjalisty.

ćwiczący mężczyzna
Photo from Meon Ems

Jedz więcej posiłków roślinnych

Bycie w dobrej formie oznacza dostarczanie organizmowi zdrowej żywności, która poprawia zdrowie i samopoczucie – a dowody sugerują, że najlepsze mogą być źródła pochodzenia roślinnego.

Badania na przestrzeni wielu lat powiązały diety roślinne z niższymi wskaźnikami chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów w porównaniu z dietami bogatymi w mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Jedno badanie z 2019 roku opublikowane w Journal of the American College of Cardiology wykazało, że przestrzeganie diety roślinnej może zmniejszyć ryzyko niewydolności serca o ponad 40 procent. Co więcej, badanie z 2019 roku opublikowane w The Journal of Nutrition wykazało, że weganie są zwykle zdrowsi niż ci, którzy przestrzegają innych diet.

ćwiczący mężczyzna
Photo from Meon Ems

Porozmawiaj z lekarzem o swojej kondycji.

Regularne wizyty lekarskie są korzystne dla Twojego zdrowia na każdym etapie życia, ale szczególnie ważne jest, aby umawiać je po pięćdziesiątce. Pamiętaj, aby porozmawiać ze swoim lekarzem o zdrowiu serca i ćwiczeniach fizycznych. Poinformuje Cię dokładnie, co możesz, a czego nie możesz zrobić na podstawie Twojego aktualnego stanu zdrowia i leków, które przyjmujesz.

Śledź swoje kroki.

Inną łatwą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zachować formę, jest monitorowanie kroków za pomocą monitora (zwykła aplikacja w smartfonie wystarczy) – upewniając się, że codziennie osiągasz określony cel.

Zaparkuj dalej od sklepu, zabierz psa lub wyjdź na spacer z przyjaciółmi Im więcej się ruszasz, tym więcej energii będziesz miał – a to pomoże Ci ogólnie spalić więcej kalorii i zachować lepszą kondycję.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*