5 książek na zimowe wieczory

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
5 książek na zimowe wieczory

Zima kojarzy się z długimi wieczorami spędzonymi przy kominku w domowym zaciszu. Wiatr smaga okna, a z nieba sypie się śnieżny puch. To najlepszy czas, aby rozsiąść się w domu i rozkoszować dobrą lekturą. 

Poniżej przedstawiamy 5 tytułów, które umilą Ci zimowe wieczory. Przed rozpoczęciem lektury polecamy wyposażyć się w gruby koc, kubek gorącej herbaty i aromatyczne świece. 

  1. Joanna Gierak-Onoszko „27 śmierci Toby’ego Obeda”

Książka to reporterska opowieść o życiu w Kanadzie. Wielu z nas kraj ten kojarzy się z górami, liśćmi klonu, kijami hokejowymi i niedźwiedziami – w końcu to ich symbole narodowe. Miejsce przywodzi na myśl uśmiechniętych i tolerancyjnych obywateli. Jak jest naprawdę? W swojej książce autorka przedstawia wydarzenia, które rozegrały się w najodleglejszych prowincjach Kanady. Na tych terenach od połowy XIX wieku dzieci były zabierane od rodziców i wychowywane w szkołach z internatem, gdzie pozbawiano je tożsamości pod pretekstem nauki życia w „nowoczesnym świecie”. Joanna Gierak-Onoszko spędziła 2 lata w Kanadzie i ukazuje ją od całkowicie innej strony. 

  1. Sally Rooney „Normalni ludzie”

Założeniem autorki było napisać książkę dla nastolatków. Okazało się, że stworzona powieść trafiła do serc wszystkich czytelników, zarówno starszych, jak i tych młodszych. Opowieść mówi o dwójce młodych ludzi, którzy się w sobie zakochują. Nie jest to miłość najłatwiejsza. Bohaterowie pochodzą z dwóch różnych światów. Na szkolnych korytarzach mijają się bez słowa, rzucając sobie jedynie krótkie, ukradkowe spojrzenia. Marianne to typ outsiderki, której nikt nie lubi, z kolei Connell to bardzo popularny chłopak. Każde z nich chroni siebie i swoją tożsamość, przynajmniej na szkolnych korytarzach. Nastolatkowie próbują odnaleźć się w zhierarchizowanym społeczeństwie, które jest im nieprzychylne. Historia jest odpowiednia dla czytelnika w każdym wieku, ponieważ przedstawia problemy znane nam wszystkim. 

  1. Beth O’Leary „Współlokatorzy”

Książka skierowana do czytelnika w każdym wieku, a szczególnie do kobiet, które kochają komedie romantyczne. Opowieść idealnie obrazuje nasze czasy. Głównymi bohaterami są Tiffy i Leon – dzielą łóżko, mieszkają razem, a jednak… nigdy się nie spotkali. Jak to możliwe? Tiffy to dziewczyna, która zerwała ze swoim zazdrosnym chłopakiem, po czym została bez dachu nad głową i z beznadziejnymi zarobkami. Pilnie potrzebowała taniego lokum. Z kolei Leon to chłopak, który ma kawalerkę, jednak rzadko w niej bywa, ponieważ pracuje nocami w domu opieki. Tiffy i Leon stwierdzają, że mogą ze sobą zamieszkać, ponieważ cały czas będą się mijać. Jak kończy się ta historia? Dowiedzcie się sami!

  1. Zygmunt Miłoszewski „Kwestia ceny” 

Autor powraca z kolejną niesamowitą powieścią. ”Kwestia ceny” to thriller przygodowy odpowiedni na nadchodzące czasy. Sama opowieść rozpoczyna się niewinnie, okładka książki również bardzo mało nam mówi. Co znajduje się w środku? Pięknie napisana powieść, która zachwyca swą narracją. Opowieść rozgrywa się równolegle w początkach XX i XXI wieku. Głównymi bohaterami są naukowcy Benedykt Czerski, Bogdan Smuga i Zofia Lorentz. Gdy Smuga proponuje Lorentz podróż w celu znalezieniu zbiorów Benedykta Czerskiego, ta nie waha się ani chwili. W ten sposób rozpoczyna się ciekawa wyprawa, która zawiedzie głównych bohaterów do wielu miejsc, m.in. do Paryża, na statek-widmo, czy Wyspę Przeklętą. 

  1. Stephen King „Bastion”

“Bastion” to opowieść z pogranicza science fiction i fantasy. Wydarzenia dzieją się na świecie, w którym nowoczesna broń biologiczna przynosi zagładę. Głównych bohaterów, jak i całej ludzkości, nikt nigdy nie ostrzegł. Choroba, która początkowo wyglądała na zwykłe przeziębienie, z czasem zaczęła stanowić śmiertelne zagrożenie. Nieliczni, którzy przetrwali, zaczynają śnić na jawie. Omamy, wizje i halucynacje wskazują im kierunek, w jakim mają podążać. Każdy, kto przeżył zarazę, miał szansę wybrać swoją stronę. W postapokaliptycznym świecie formują się dwa obozy: jedni chcą zniszczyć Ziemię, a drudzy ocalić ludzkość. Powieść obrazuje czasy epidemii oraz pierwotne mechanizmy, jakie rządzą ludźmi. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*