Artykuł sponsorowany
Aranżacja mieszkania to wyzwanie, które może pozwolić Ci lepiej poznać siebie i znaleźć estetykę, którą naprawdę pokochasz. Z czasem możesz przekonać się, że najbardziej komfortowo czujesz się w pomieszczeniach w stylu minimalistycznym, glamour albo retro. Jeśli czujesz, że Twoja dusza należy do lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych albo siedemdziesiątych XX wieku, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Estetyka retro, nazywana również stylem vintage, zyskuje na popularności. W ramach tego stylu w pomieszczeniach łączy się dodatki i meble pochodzące z ubiegłych dziesięcioleci (najczęściej lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, nie brakuje jednak również odwołań do dwudziestolecia międzywojennego czy lat 2000). Co ciekawe, aranżacja retro nie charakteryzuje się próbami odwzorowania pomieszczeń z ulubionej epoki, ale raczej stosowaniem nawiązań do przeszłości. Jest więc połączeniem nowoczesnego, funkcjonalnego stylu i dodatków czy mebli imitujących modele popularne w konkretnym dziesięcioleciu. Łącząc te dwa nurty – przeszłość i nowoczesność – można uzyskać ciekawe efekty, warto jednak zdawać sobie sprawę, że to zadanie może być trudniejsze, niż wydaje się z boku. Łączenie różnych stylów aranżacyjnych stanowi pewnego rodzaju wyzwanie i jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie w estetycznych aranżacjach, najlepiej skontaktuj się z architektem wnętrz, który pomoże Ci uzyskać wymarzony efekt.
Urządzenie pomieszczenia, całego mieszkania lub nawet domu z stylu retro nie jest proste, ale z pewnością może przynieść Ci dużo satysfakcji. Najlepiej do aranżacji w stylu retro nadają się nowoczesne domy i mieszkania w budynkach nowego budownictwa. Takie połączenie współczesnych trendów z dekoracjami, wykończeniem i meblami nawiązującymi do minionych dziesięcioleci działa na wyobraźnię i pozwala na uzyskanie fantastycznego efektu mid century modern. Jakie powinny być elementy nadające aranżacji klimat retro? Najważniejsza jest ich stylizacja. Dobrym jej przykładem mogą być lampy dostępne na stronie: https://kolory-swiatla.pl/, które mimo nowoczesnego projektowania mają w sobie coś z ubiegłego wieku. W podobny sposób możesz szukać mebli, dekoracji czy dodatków takich jak klamki do drzwi i gałki do szuflad. Takie drobiazgi z pewnością mogą przyczynić się do nadaniu wnętrzu charakteru epoki, którą uwielbiasz. Ważne jest również stosowanie abstrakcyjnych i oryginalnych wzorów i elementów wystroju. Pozwól sobie na używanie pełnej gamy kolorów i przygotuj się na odwiedzanie sklepów z antykami, w których możesz znaleźć nie tylko meble idealne do Twojego nowego wnętrza, ale również mnóstwo inspiracji.
Każdy styl aranżacyjny na cechy, po których z łatwością można go rozpoznać i które nadają mu charakteru. W przypadku estetyki retro są to przede wszystkim mocne kolory, geometryczne i roślinne wzory, wzorzyste zasłony i tapety. Takie elementy wnętrz bywają trudne do włączenia w ogólny projekt pomieszczenia, ale bez nich nie sposób stworzyć wiarygodnego pokoju retro – choć nowoczesne podejście do vintage zakłada nieco mniej krzykliwe i różnorodne rozwiązania. Warto więc poszukać złotego środka, który pozwoli Ci na odtworzenie klimatu ukochanej epoki, a jednocześnie zachowanie pewnego stylu i dobrego smaku. Dodatkami, które są charakterystyczne dla estetyki retro, są przede wszystkim nóżki i gałki mebli stylizowane na minione dziesięciolecia (a często chromowane), wykorzystanie sztucznych materiałów, a także oryginalne i niestandardowe ozdoby. W przypadku mebli warto postawić na drewno oraz twarde tworzywo sztuczne. Jeżeli decydujesz się na tę stylistykę, powinieneś jednak ograniczyć się na przykład do trzech lub czterech kolorów i wzorów przewodnich – to pomoże Ci stworzyć pomieszczenie, które będzie miało duszę.
Fot.: Mick Haupt/unsplash.com