Artykuł sponsorowany
Badania profilaktyczne są niezwykle ważne dla zachowania zdrowia i witalności. Wraz z wiekiem rozszerza się lista badań, które warto wykonać, aby jak najdłużej cieszyć się maksimum swoich możliwości. Dzięki regularnym kontrolom medycznym, jesteś w stanie to osiągnąć!
Układ krążenia, czyli serce i naczynia krwionośne, to pewnego rodzaju „centrum” organizmu. To właśnie dzięki krwi wszystkie tkanki organizmu otrzymują tlen i substancje odżywcze. Krew odpowiada również za usunięcie toksyn i dwutlenku węgla z komórek. Kiedy układ krążenia przestaje być wydolny i zaczyna szwankować, pojawiają się problemy związane ze zmęczeniem, niedotlenieniem i niedożywieniem organizmu, a także wysiłkiem fizycznym (nawet tym niezbędnym do codziennego funkcjonowania). Nawet jeśli jeszcze nie mierzysz się z tego rodzaju objawami, warto zadbać o to, by przynajmniej raz do roku zbadał Cię kardiolog Bielsko. W ten sposób zyskasz pewność, że nie rozwija się u Ciebie żadne schorzenie.
Kolejnym ważnym układem w Twoim organizmie jest układ nerwowy, który składa się z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów rozproszonych w całym ciele. Z wiekiem praca układu nerwowego może zostać zaburzona, co objawia się na przykład zaburzeniami wzroku i słuchu, problemami z pamięcią czy bólami głowy. Żeby wykryć przyczynę występowania tego typu objawów, warto zrobić rezonans magnetyczny głowy, który pozwoli także ustalić, czy nie rozpoczyna się u Ciebie poważny proces chorobowy – na przykład nowotwór lub stwardnienie rozsiane. Układ nerwowy można także wspierać prostymi czynnościami, na przykład grą w szachy lub rozwiązywaniem krzyżówek.
Wbrew pozorom, lekarze bardzo wiele potrafią wyczytać z bardzo ogólnych badań – chociażby badań krwii i moczu. Pobranie niezbędnych próbek krwi i moczu nie jest trudne, a większość osób nie ma do niego przeciwwskazań. Dzięki pracy laboratoriów diagnostycznych, wyniki często dostępne są już następnego dnia, a lekarz geriatra Lublin z pewnością pomoże Ci je zinterpretować. Ogólnie badania profilaktyczne warto wykonywać regularnie, nie tylko po to, żeby wystarczająco wcześnie wykrywać zmiany chorobowe, ale również, żeby kontrolować przyjmowane leki.
Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro