Co wiemy o koronawirusie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co wiemy o koronawirusie?

Artykuł sponsorowany

Na początku marca ubiegłego roku został potwierdzony pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce. Dnia 20 marca 2020 roku wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemiologicznego. Od tego czasu sytuacja pandemiczna dynamicznie się zmieniała. Co dzisiaj wiemy o chorobie Covid-19, wywoływanej przez SARS-CoV-2?

Najczęściej występujące objawy Covid-19

Dnia 11 lutego 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła oficjalną nazwę „Covid-19” dla choroby zakaźnej układu oddechowego, która jest wywoływana przez wirus SARS-CoV-2 (patogen należący do rodziny koronawirusów). Liczba 19 w nazwie wskazuje na rok pojawienia się wirusa.

Pacjenci z potwierdzonym zarażeniem koronawirusem mieli objawy zakażenia układu oddechowego, takie jak gorączka, suchy kaszel i duszności. Chorzy pacjenci często byli zmęczeni i można było u nich zaobserwować m.in.: bóle mięśni i głowy, bóle gardła, biegunkę, krwioplucie oraz splątanie. Wielu chorych straciło także na pewien czas węch oraz smak.

Objawy występowały najczęściej między drugim a czternastym dniem po zakażeniu. Z początku były łagodne, ale z czasem się nasilały. U niektórych osób choroba miała łagodny – wręcz bezobjawowy lub przypominający przeziębienie – przebieg, a u innych wiązała się z koniecznością rehabilitacji z powodu zapalenia płuc, powiązanego z zespołem ostrej niewydolności oddechowej.

Według aktualnych badań choroba Covid-19 przenosi się drogą kropelkową. Kiedy chory kaszle, kicha i mówi, patogeny mogą być wdychane przez osoby znajdujące się w pobliżu. Mogą też osiadać na różnych powierzchniach i być z nich przenoszone w okolice ust i nosa przez nierozważne dotknięcie zanieczyszczonej powierzchni. Objawy podobne do zachorowania z powodu SARS-CoV-2 mogą być znakiem osłabienia organizmu i wielu powszechnych infekcji, które występują jesienią i zimą. Żeby zachorować na Covid-19, musi dojść do zakażenia.

Metody ochrony przed zakażeniem

W obliczu trwającej pandemii szczególnie ważne są środki ochrony indywidualnej. W całej Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Mogą do tego służyć jedynie maseczki, ponieważ chusty, przyłbice i szaliki nie zapewniają wystarczającej ochrony przed wirusem.

Miej zawsze przy sobie maseczki ochronne półmaski i płyn do dezynfekcji. Warto przestrzegać ogólnych zasad prewencji, do których zalicza się zachowanie 1,5-metrowego dystansu fizycznego od innych osób oraz systematyczne mycie i dezynfekowanie rąk. Warto także często wietrzyć wspólnie użytkowane przestrzenie, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. Nie powinno się również zapominać o regularnym dezynfekowaniu telefonu komórkowego, blatów, klamek oraz innych, często dotykanych powierzchni.

Wysokiej jakości jednorazowa odzież ochronna ma za zadanie chronić przed przenikaniem do organizmu mikroorganizmów chorobotwórczych, w tym wirusa SARS-CoV-2. Pracownicy służby zdrowia i sektora publicznego powinni sięgać po produkty jednorazowego użytku, które spełniają wymagane normy i są w pełni certyfikowane.

Jednorazowa odzież (m.in. fartuchy, kombinezony, czepki, maseczki i rękawiczki) znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w szpitalach, lecz także w laboratoriach, punktach diagnostycznych, gabinetach lekarskich, stomatologicznych czy klinikach weterynaryjnych. Szeroki wybór środków ochrony osobistej znajdziesz tutaj: https://rcmedical.pl/

Zdj. główne: Viktor Forgacs/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*