Jakie są rodzaje protez zębowych?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie są rodzaje protez zębowych?

Artykuł sponsorowany

Może nadejść czas, gdy trzeba będzie zdecydować się na protezę, a oprócz tej całkowitej, która zastępuje wszystkie zęby, istnieją jeszcze inne rodzaje, które mogą być rozwiązaniem idealnym dla Ciebie.

Z wykorzystaniem różnych materiałów, które dentyści nabywają w miejscach, takich jak hurtownia stomatologiczna można osiągnąć wygodne dla pacjenta rezultaty.

Proteza całkowita

Tradycyjne protezy całkowite są najczęściej używane przez osoby w podeszłym wieku. Ma to na celu zastąpienie wszystkich naturalnych zębów pacjenta, który je utracił. Umieszcza się je na dziąsłach zamiast mostów zakotwiczonych w istniejących zębach lub za pomocą implantów dentystycznych. Zazwyczaj zakłada się je w ciągu 2-4 miesięcy po usunięciu, ekstrakcji lub utracie zęba.

Protezy całkowite są zwykle zdejmowalne, ponieważ na przykład po założeniu na nie implantów dentystycznych w celu zamocowania ich w jamie ustnej, stają się one protezami częściowymi, które domyślnie wykorzystują implanty jako kotwice.

Proteza częściowa

Most lub wyjmowana proteza częściowa jest zwykle wymagana, jeśli pacjent nadal ma niektóre naturalne zęby. Dwie części, które utrzymują protezę w ustach, to metalowa i różowa podstawa. Mają one następujące funkcje i zalety:

  1. Metalowa rama: most składa się zwykle z zastępczych zębów, które należy przymocować do plastikowej podstawy w kolorze dziąsła lub różu, która jest czasami połączona metalową ramą, aby utrzymać sztuczne zęby w ustach.
  2. Naturalne kotwice zębów: mosty są używane, gdy jeden lub kilka naturalnych zębów pozostaje w górnej i dolnej szczęce jamy ustnej. Te zęby są spiłowane, aby służyć jako podpora dla korony, która zakotwicza resztę protezy w jamie ustnej.
  3. Zastosowanie cementu dentystycznego: most dentystyczny używany na naturalnych zębach do wypełniania szczelin między zębami jest zacementowany cementem dentystycznym, aby nie można go było łatwo usunąć.
  1. Zdejmowane części: niektóre części można łatwo usunąć, tak jakby były dentystycznym odpowiednikiem peruki. Oba rodzaje, niezależnie od tego, czy są trwałe, czy nie, zapobiegają przesuwaniu się zębów. Są wykonane częściowo lub w całości z akrylu.
  2. Zastępuje wiele zębów mostem: piękno protez częściowych polega na tym, że zastępują one jeden lub kilka zębów, umieszczając koronę na zębach po obu stronach przestrzeni, mocując sztuczne zęby z nasadką koronową na naturalnych zębach.
  3. Zapobiega przesuwaniu się zębów: za każdym razem, gdy stracisz ząb lub dwa, pozostałe zęby będą stopniowo przesuwać się, aby wypełnić tę brakującą przestrzeń, co prowadzi do większych i szerszych luk między zębami. Do wypełnienia tych miejsc i zapobiegania zmianom ustawienia zębów można zastosować protezę częściową.
para seniorów w kuchni
Photo by drobotdean from Freepik.com

Niestandardowa proteza

Droższą alternatywą dla protez całkowitych i częściowych są protezy wykonane na zamówienie. Dodatkowy koszt wynika z tego, że są one wykonane z droższego materiału i są jeszcze bardziej dopasowane do jamy ustnej niż konwencjonalne protezy całkowite. 

Jest to rodzaj protezy, którą możesz sprawdzić wirtualnie przed jej ukończeniem. Dzieje się tak za pomocą cyfrowych skanów jamy ustnej lub tradycyjnych technik modelowania. Indywidualne dostosowanie sprawia, że ​​protezy nie tylko wyglądają bardziej naturalnie, ale także sprawiają wrażenie bardziej naturalnych, kiedy z nich korzystasz.

Proteza wsparta na implantach

Jak wspomniano powyżej, możesz uzyskać częściowe protezy mostowe, nawet jeśli straciłeś wszystkie zęby, umieszczając implant dentystyczny, który służy jako sztuczny korzeń zęba do zębodołu. Następnie można umieścić koronę lub cały most dentystyczny na kotwicy, aby bezpiecznie je podeprzeć. Implanty sprawiają, że proteza wygląda naturalnie i jest stabilna w jamie ustnej.

To solidna podstawa, jeśli pozostała Ci wystarczająca ilość kości i szczęki, aby umożliwić operację dentystyczną. Jeśli nie, może być konieczne przeszczepienie kości i dziąseł, aby nadrobić różnicę i upewnić się, że jest więcej materiału, którego implant może użyć do utrzymania przyczepności do szczęki.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*