Kiedy potrzebne są rękawiczki medyczne?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy potrzebne są rękawiczki medyczne?

Artykuł sponsorowany

Wbrew nazwie rękawiczki medyczne potrzebne są nie tylko w placówkach ochrony zdrowia. Możemy, a nawet powinniśmy używać ich w wielu różnych miejscach i sytuacjach. Dowiedz się, kiedy dokładnie potrzebne są rękawiczki medyczne oraz poznaj wszystkie ich rodzaje. 

Kiedy należy nosić rękawiczki medyczne?

Rękawiczki medyczne to jeden z podstawowych środków ochrony osobistej. Mają one za zadanie chronić przede wszystkim pacjentów oraz lekarzy w placówkach ochrony zdrowia. Jednak kiedy dokładnie należy zakładać rękawiczki medyczne? Obowiązek noszenia rękawiczek niejałowych obowiązuje w sytuacji, kiedy istnieje ryzyko kontaktu z płynami ustrojowymi, krwią oraz wydzielinami. Ponadto obowiązuje także konieczność zakładania rękawiczek jednorazowych jałowych w  sytuacji procedur chirurgicznych, odbierania porodu, inwazyjnych procedur radiologicznych, procedur związanych z dostępem naczyniowym, czy przygotowaniem żywienia pozajelitowego i chemioterapeutyków.

Warto także pamiętać, że rękawiczki medyczne mogą być używane nie tylko w placówkach ochrony zdrowia. Można nosić je także na co dzień w celu ochrony osobistej w miejscach, w których istnieje ryzyko kontaktu z zarazkami, na przykład w komunikacji publicznej lub w sklepach. Ponadto rękawiczki jednorazowe są również obowiązkowym wyposażeniem między innymi studiów tatuażu oraz gabinetów kosmetycznych.

Rodzaje rękawiczek medycznych

Należy pamiętać, że na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów rękawiczek medycznych, a każde z nich można stosować w nieco innych sytuacjach. Jakie rodzaje rękawiczek medycznych są najpopularniejsze?

Najczęściej wybierane są bez wątpienia lateksowe rękawiczki. Są to rękawiczki bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Rękawiczki te produkowane są z naturalnego kauczuku, któremu zawdzięczają swoją wytrzymałość. Należy jednak pamiętać, że rękawiczki lateksowe mogą powodować alergię.

Innym popularnym rozwiązaniem są rękawiczki nitrylowe. Rękawiczki te wyprodukowane są z syntetycznego kauczuku, dzięki czemu cieszą się trwałością podobną do rękawiczek lateksowych, ale nie uczulają tak jak one. Rękawiczki nitrylowe znajdziesz między innymi na stronie https://emka-sklep.com.pl/rekawiczki-nitrylowe.

Kolejną często wybieraną propozycją są rękawiczki winylowe. Są to rękawiczki wykonane z PCV. Sprawdzają się genialnie zwłaszcza w różnego rodzaju laboratoriach, ponieważ najskuteczniej chronią przed mocnymi chemikaliami. Warto jednak pamiętać, że są to rękawiczki bardzo sztywne, dlatego też tak ważne jest, aby dobrać właściwy rozmiar. 

Jeśli szukasz rękawiczek medycznych oraz innych akcesoriów, to koniecznie zajrzyj na stronę https://emka-sklep.com.pl/

Zdjęcie główne: pexels.com/Nataliya Vaitkevich

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*