Środki higieniczne przydatne w opiece nad osobą starszą

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Środki higieniczne przydatne w opiece nad osobą starszą

Artykuł sponsorowany

Codzienna pielęgnacja i dbanie o właściwą higienę są jednymi z najważniejszych elementów opieki nad osobami starszymi. Seniorzy często potrzebują pomocy przy rutynowych czynnościach, ponieważ z wiekiem pogarszają się ich zdolności motoryczne i ogólna sprawność. Warto wykorzystywać środki higieniczne, które ułatwią opiekę nad starszymi osobami.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i higienie poprawia się komfort życia osoby starszej i polepsza jego zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Podczas opieki musimy pamiętać, że skóra seniorów jest delikatna, mniej elastyczna i często się przesusza lub ulega podrażnieniom. Z tego względu powinniśmy szczególną uwagę przykładać do doboru kosmetyków i środków higienicznych. Unikajmy produktów perfumowanych czy takich, które w składzie zawierają sztuczne barwniki. Lepszym wyborem będą kosmetyki nawilżające i oparte na naturalnych składnikach. Seniorzy często cierpią na nadwrażliwość zębów, dlatego warto zadbać o miękką szczoteczkę i odpowiednią pastę. Opiekę nad osobami starszymi ułatwią też środki higieniczne.

Jakie środki higieniczne przydają się w opiece nad osobą starszą?

Artykuły higieniczne przeznaczone dla osób starszych ułatwiają całościową opiekę nad nimi, szczególnie gdy nasi seniorzy mają problemy z samodzielnym wykonywaniem podstawowych czynności. Osoby, które nie mogą same zadbać o siebie, są częściej narażone na stres, depresję i inne problemy zdrowotne. Środki higieniczne przyczyniają się do poprawienia komfortu życia, ale pomagają także odciążyć opiekunów. Podpowiadamy, jakie artykuły przydają się w codziennej opiece nad seniorem.

Akcesoria do mycia

Wrażliwą skórę osób starszych najlepiej myć miękkimi gąbkami i bawełnianymi myjkami. Opiekunom mogą przydać się również jednorazowe rękawiczki. Po umyciu delikatnie osuszamy (nie wycieramy!) ciało miękkimi ręcznikami, na przykład wykonanymi z bawełny klasycznej lub egipskiej.

Pieluchomajtki

Pieluchomajtki dla dorosłych określa się również jako pampersy lub pieluchy. Sprawdzają się, gdy senior ma problemy z nietrzymaniem moczu, lecz także w przypadku unieruchomienia, na przykład po przebytej operacji. Pieluchomajtki są wyposażone w pas biodrowy bądź przylepcorzepy, które ułatwiają zmianę pampersa u osoby leżącej. Z kolei osobom aktywnym, które cierpią na inkontynencję (niekontrolowane wydalanie moczu albo kału), codzienne funkcjonowanie mogą ułatwić wciągane majtki chłonne, dostępne w wielu rozmiarach. Istotne jest odpowiednie dobranie rozmiaru zarówno pieluchomajtek, jak i majtek chłonnych, aby uniknąć otarć i odparzeń.

Śliniaki

Śliniaki dla dorosłych pomagają utrzymać czystość podczas spożywania posiłków. Nie tylko skutecznie zabezpieczają ubranie i pościel przed zabrudzeniem, lecz także zapobiegają poparzeniom i poprawiają komfort osoby starszej w trakcie posiłku. Praktycznym rozwiązaniem są szczególnie śliniaki wodoodporne.

Mokre chusteczki

Nawilżone chusteczki są jednym z bardziej praktycznych produktów, które ułatwiają codzienną pielęgnację seniora. Nasączone delikatnymi substancjami myjącymi sprawdzą się w przypadku wszelkich zabrudzeń czy pomogą utrzymać higienę w każdych warunkach, na przykład w trakcie podróży. Warto zaopatrzyć się również w nawilżany papier toaletowy w formie chusteczek, dzięki któremu wygodnie i szybko odświeży się okolice intymne.

Fot.: Nani Chavez/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*