Kwarantanna po powrocie do Polski. Czy testy i szczepionki z niej zwalniają?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
Kwarantanna po powrocie do Polski. Czy testy i szczepionki z niej zwalniają?

Podróżowanie w dobie pandemii przez długi czas było zupełnie niemożliwe. Obecnie pojawiła się już możliwość przemieszczania się po krajach Europy, a nawet świata. Nie jest to jednak nadal tak proste, jak było przed rozpoczęciem epidemii. Jak wyglądają zasady dotyczące powrotów z wyjazdów zagranicznych do kraju?

Czy przeprowadzone testy i szczepionki zwalniają nas z kwarantanny?

Wszystko zależy od miejsca, z którego wracamy. Po powrocie z kraju należącego do strefy Schengen kwarantannie podlegają wyłącznie osoby, które nie przedstawią negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19. Z zastrzeżeniem, że test musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Osoby po pełnym szczepieniu, czyli po 14 dniach od przyjęcia ostatniej dawki okazujące się zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, również są zwolnione z kwarantanny. 

Osoby wracające z krajów spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen poddawane są obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie. Możliwość zwolnienia z niej po dokonaniu testu obecności na COVID-19 następuje dopiero po 7 dniach powrotu do kraju. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*