Materiał Partnera
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kredyt to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych produktów bankowych, z których możesz skorzystać, jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy. Wyróżnia się wiele rodzajów zobowiązań finansowych, które różnią się od siebie warunkami. Pozwala to dopasować je do indywidualnych potrzeb. Poznaj ich najpopularniejsze typy oraz przekonaj się, na czym dokładnie polegają.
Kredyt jest zobowiązaniem, którego mogą udzielać wyłącznie banki oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK-i). Jego zasady są regulowane przez przepisy prawa bankowego oraz różnego rodzaju ustawy. Określają one m.in. rodzaje kredytów, zasady ich przyznawania oraz tryb spłaty. W celu uzyskania kredytu niezbędne jest podpisanie umowy z wybraną instytucją finansową. Na jej podstawie bank lub SKOK pożycza określoną kwotę na wskazany czas, a kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu zobowiązania zgodnie z harmonogramem spłaty.
Kredyt to produkt odpłatny, co oznacza, że za jego udzielenie pobierane są różnego rodzaju opłaty. Oprócz odsetek doliczane są także prowizje, marże czy ubezpieczenia.
Wiele osób uważa, że pożyczka oraz kredyt to ten sam produkt finansowy. Mimo że te pojęcia bardzo często są używane zamiennie, to występują między nimi istotne różnice.
W odróżnieniu od kredytu pożyczkę regulują przepisy Kodeksu cywilnego i może jej udzielić każdy – nie tylko bank czy SKOK. Jeśli kwota transakcji nie przekracza 1 000 zł, to zawierana umowa nie musi mieć formy pisemnej (w przypadku kredytu jest to wymagane). Pożyczka może być darmowa lub odpłatna, a za udzielenie kredytu zawsze się płaci.
Kredyty można podzielić przede wszystkim na te przeznaczone dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Konsumenci mogą skorzystać z następujących produktów finansowych:
Pierwszy z nich jest udzielany w celu pokrycia bieżących wydatków. Może mieć formę gotówkową oraz bezgotówkową. Pieniądze mogą więc trafić na konto lub bezpośrednio do ręki. Poniżej znajdziesz opis najpopularniejszych rodzajów kredytów konsumpcyjnych.
Kolejny produkt finansowy przeznaczony dla klientów indywidualnych to kredyt hipoteczny. Jest on zaciągany na konkretny cel, którym jest budowa lub zakup nieruchomości. Zabezpieczeniem pożyczonej kwoty jest hipoteka na rzecz banku udzielającego finansowania, która jest wpisywana do księgi wieczystej.
Kredyt hipoteczny jest zazwyczaj zaciągany na dużą kwotę oraz na długi czas. Maksymalny czas kredytowania wynosi najczęściej 35 lat. Klienci, którzy chcą skorzystać z takiego rozwiązania, muszą mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz wkład własny. Banki dokładnie analizują możliwości finansowe potencjalnych kredytobiorców, co pozwala im określić, czy będą w stanie spłacać swoje zobowiązanie zgodnie z harmonogramem. Przed wyborem kredytu hipotecznego warto porównać ze sobą co najmniej kilka ofert.
Na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/ znajdziesz praktyczny kalkulator, który znacząco Ci to ułatwi.
Kolejna opcja to kredyt konsolidacyjny. Jest on przeznaczony na spłatę innych zobowiązań. Z pożyczonych środków można uregulować m.in. pożyczki oraz zadłużenia na kartach kredytowych. Wszystkie dotychczasowe zobowiązania wobec banku są zmieniane na jedno z dłuższym okresem kredytowania. Dzięki temu zmniejsza się wysokość miesięcznej raty, a kredytobiorca może łatwiej uporać się z ich spłatą.
Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie wskazane głównie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji, które mają problem z terminową spłatą dotychczasowych zobowiązań. Więcej ciekawych informacji na temat różnego rodzaju kredytów znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/.
Banki oferują wiele produktów finansowych, które umożliwiają uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Są one dużą pomocą zwłaszcza wtedy, gdy zaskoczą Cię niespodziewane wydatki. Pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy z bankiem dokładnie przeanalizować jej warunki i zwrócić szczególną uwagę na koszty oraz warunki spłaty zobowiązania.