Najpopularniejsze rodzaje kredytów – poznaj różnice między nimi

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Najpopularniejsze rodzaje kredytów – poznaj różnice między nimi

Materiał Partnera

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kredyt to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych produktów bankowych, z których możesz skorzystać, jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy. Wyróżnia się wiele rodzajów zobowiązań finansowych, które różnią się od siebie warunkami. Pozwala to dopasować je do indywidualnych potrzeb. Poznaj ich najpopularniejsze typy oraz przekonaj się, na czym dokładnie polegają.

Czym jest kredyt?

Kredyt jest zobowiązaniem, którego mogą udzielać wyłącznie banki oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK-i). Jego zasady są regulowane przez przepisy prawa bankowego oraz różnego rodzaju ustawy. Określają one m.in. rodzaje kredytów, zasady ich przyznawania oraz tryb spłaty. W celu uzyskania kredytu niezbędne jest podpisanie umowy z wybraną instytucją finansową. Na jej podstawie bank lub SKOK pożycza określoną kwotę na wskazany czas, a kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu zobowiązania zgodnie z harmonogramem spłaty.

Kredyt to produkt odpłatny, co oznacza, że za jego udzielenie pobierane są różnego rodzaju opłaty. Oprócz odsetek doliczane są także prowizje, marże czy ubezpieczenia.

Kredyt a pożyczka – czym się od siebie różnią?

Wiele osób uważa, że pożyczka oraz kredyt to ten sam produkt finansowy. Mimo że te pojęcia bardzo często są używane zamiennie, to występują między nimi istotne różnice.

W odróżnieniu od kredytu pożyczkę regulują przepisy Kodeksu cywilnego i może jej udzielić każdy – nie tylko bank czy SKOK. Jeśli kwota transakcji nie przekracza 1 000 zł, to zawierana umowa nie musi mieć formy pisemnej (w przypadku kredytu jest to wymagane). Pożyczka może być darmowa lub odpłatna, a za udzielenie kredytu zawsze się płaci.

Jakie są rodzaje kredytów?

Kredyty można podzielić przede wszystkim na te przeznaczone dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Konsumenci mogą skorzystać z następujących produktów finansowych:

  • kredytu konsumpcyjnego,
  • kredytu hipotecznego,
  • kredytu konsolidacyjnego.

Pierwszy z nich jest udzielany w celu pokrycia bieżących wydatków. Może mieć formę gotówkową oraz bezgotówkową. Pieniądze mogą więc trafić na konto lub bezpośrednio do ręki. Poniżej znajdziesz opis najpopularniejszych rodzajów kredytów konsumpcyjnych.

  • Kredyt gotówkowy – jest on zaciągany na dowolny cel, który nie jest weryfikowany przez bank. Może być udzielony na maksymalnie 10 lat, a maksymalna kwota określana przez przepisy prawa wynosi 255 550 zł. Wybierając kredyt gotówkowy, należy porównać przede wszystkim koszty. Duży wybór ofert znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.
  • Limit na rachunku bieżącym – są to dodatkowe środki na koncie osobistym, które można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel.
  • Karta kredytowa – umożliwia korzystanie z przyznanych środków, które znajdują się na dodatkowym koncie. Klient za pomocą karty może dokonywać transakcji zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Jeśli zwróci pożyczoną kwotę w okresie bezodsetkowym, to nie poniesie z tego tytułu kosztów.
  • Kredyt ratalny – jest on udzielany na zakup różnych przedmiotów, najczęściej sprzętu RTV i AGD.
  • Kredyt samochodowy – jest to pożyczka celowa, która musi być przeznaczona na sfinansowanie zakupu pojazdu. Najczęściej jej warunki są korzystniejsze niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Kolejny produkt finansowy przeznaczony dla klientów indywidualnych to kredyt hipoteczny. Jest on zaciągany na konkretny cel, którym jest budowa lub zakup nieruchomości. Zabezpieczeniem pożyczonej kwoty jest hipoteka na rzecz banku udzielającego finansowania, która jest wpisywana do księgi wieczystej.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest zazwyczaj zaciągany na dużą kwotę oraz na długi czas. Maksymalny czas kredytowania wynosi najczęściej 35 lat. Klienci, którzy chcą skorzystać z takiego rozwiązania, muszą mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz wkład własny. Banki dokładnie analizują możliwości finansowe potencjalnych kredytobiorców, co pozwala im określić, czy będą w stanie spłacać swoje zobowiązanie zgodnie z harmonogramem. Przed wyborem kredytu hipotecznego warto porównać ze sobą co najmniej kilka ofert.

Na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/ znajdziesz praktyczny kalkulator, który znacząco Ci to ułatwi.

Kredyt konsolidacyjny

Kolejna opcja to kredyt konsolidacyjny. Jest on przeznaczony na spłatę innych zobowiązań. Z pożyczonych środków można uregulować m.in. pożyczki oraz zadłużenia na kartach kredytowych. Wszystkie dotychczasowe zobowiązania wobec banku są zmieniane na jedno z dłuższym okresem kredytowania. Dzięki temu zmniejsza się wysokość miesięcznej raty, a kredytobiorca może łatwiej uporać się z ich spłatą.

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie wskazane głównie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji, które mają problem z terminową spłatą dotychczasowych zobowiązań. Więcej ciekawych informacji na temat różnego rodzaju kredytów znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/.

Banki oferują wiele produktów finansowych, które umożliwiają uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Są one dużą pomocą zwłaszcza wtedy, gdy zaskoczą Cię niespodziewane wydatki. Pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy z bankiem dokładnie przeanalizować jej warunki i zwrócić szczególną uwagę na koszty oraz warunki spłaty zobowiązania.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*