Odwiedziny w pandemii. Jak poradzić sobie bez najbliższych?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Odwiedziny w pandemii. Jak poradzić sobie bez najbliższych?

Jednym z zaleceń rządu w czasie trwającej pandemii jest zakaz odwiedzin seniorów. W jaki sposób seniorzy mogą poradzić sobie bez najbliższych? Jak pomóc starszym osobom w niebezpiecznym czasie pandemii?

Pandemia samotności

Niedawno CBOS opublikował wyniki badań, które nie napawają optymizmem. Dla prawie połowy polskich seniorów ogromnym problemem jest noszenie maseczek w przestrzeni publicznej. Co piąty senior chciałby otwarcia obiektów kulturalnych. Pandemia uniemożliwiła spotkania w klubach seniora. Wiele starszych osób zostało zmuszonych przez pandemię do oglądania świata tylko z perspektywy własnego okna. Niestety, aż ¼ polskich seniorów nie ma balkonu ani ogrodu. Wszystko to powoduje, że wśród osób na emeryturze panuje pandemia samotności.

Jakie są konsekwencje pandemii samotności?

Samotność jest chorobą cywilizacyjną, która wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Bardzo często samotność może doprowadzić do wytworzenia niezdrowych nawyków takich jak nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nieprawidłowe odżywianie. U osób starszych samotność najczęściej objawia się zaburzeniami odżywiania oraz zaburzeniami snu. Przedłużająca się izolacja spowodowana pandemią COVID-19 może być również przyczyną różnych zaburzeń u seniorów. U wielu osób starszych pojawia się poczucie samotności, które może doprowadzić do depresji lub ataków autodestrukcji.  Pandemia może pogłębiać również istniejące już stany lękowe oraz zaostrzyć zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

W jaki sposób można wspierać seniorów podczas pandemii?

W trudnym czasie pandemii należy zapewnić seniorom komfort fizyczny i psychiczny. W zaspokajaniu potrzeb seniora należy zacząć od tych fizycznych. Bliscy powinni zadbać o to, aby senior miał zaspokojone potrzeby takie jak: żywność, leki i sen. Nie można czuć się psychicznie dobrze, jeśli podstawowe fizyczne potrzeby nie będą zaspokojone. Niestety dość powszechnym zjawiskiem jest wykluczenie seniora z troski o jego zdrowie. Takie wykluczenie może mieć negatywne konsekwencje dla jego zdrowia psychicznego.

wesoły senior rozmawiający on-line
Photo by freepik, from: Freepik.com

Wielu seniorów w czasie pandemii nie ma zapewnionej potrzeby bezpieczeństwa, która jest tak ważna dla zdrowia psychicznego. Niemożliwość odwiedzenia seniora przez najbliższych bardzo często negatywnie wpływa na jego psychikę. W takiej sytuacji osoba starsza powinna skorzystać z pomocy specjalisty –  psychologa lub psychoterapeuty. Można umówić seniora na telefoniczną rozmowę przez MOPS. W każdym większym mieście są Ośrodki Interwencji Kryzysowej, do których można zwrócić się o pomoc. Wiele miast w czasie pandemii uruchomiło bezpłatne teleporady psychologiczne.

Osoby starsze w czasie pandemii czują się wyizolowane od świata. Jeśli senior umie posługiwać się komputerem, to jest to duże ułatwienie dla jego najbliższych, ponieważ mogą zobaczyć się przez wideorozmowę. Niestety ¾ polskich seniorów umie posługiwać się tylko najprostszym telefonem komórkowym.

W trudnym czasie pandemii bardzo ważny jest kontakt telefoniczny z bliskimi. Osoby starsze chcą czuć się potrzebne dla swoich dzieci i wnuków. Dlatego tak ważny jest stały kontakt z bliskimi.

Warto zachęcać seniorów do aktywności fizycznej i psychicznej. Jeśli senior ma taką możliwość, to powinien wychodzić do ogrodu lub na krótki spacer. Osoby starsze powinny w tym czasie również rozwijać swoje zainteresowania np. czytanie, naukę obsługi komputera lub prace manualne.

>> Przeczytaj też: Sanatorium po Covidzie. Sprawdź, jakie są zasady programu

Ignorowanie poczucia samotności może doprowadzić do jeszcze większego poczucia samotności i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Dlatego tak ważny jest kontakt telefoniczny z seniorem.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*