Jednym z zaleceń rządu w czasie trwającej pandemii jest zakaz odwiedzin seniorów. W jaki sposób seniorzy mogą poradzić sobie bez najbliższych? Jak pomóc starszym osobom w niebezpiecznym czasie pandemii?
Niedawno CBOS opublikował wyniki badań, które nie napawają optymizmem. Dla prawie połowy polskich seniorów ogromnym problemem jest noszenie maseczek w przestrzeni publicznej. Co piąty senior chciałby otwarcia obiektów kulturalnych. Pandemia uniemożliwiła spotkania w klubach seniora. Wiele starszych osób zostało zmuszonych przez pandemię do oglądania świata tylko z perspektywy własnego okna. Niestety, aż ¼ polskich seniorów nie ma balkonu ani ogrodu. Wszystko to powoduje, że wśród osób na emeryturze panuje pandemia samotności.
Samotność jest chorobą cywilizacyjną, która wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Bardzo często samotność może doprowadzić do wytworzenia niezdrowych nawyków takich jak nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nieprawidłowe odżywianie. U osób starszych samotność najczęściej objawia się zaburzeniami odżywiania oraz zaburzeniami snu. Przedłużająca się izolacja spowodowana pandemią COVID-19 może być również przyczyną różnych zaburzeń u seniorów. U wielu osób starszych pojawia się poczucie samotności, które może doprowadzić do depresji lub ataków autodestrukcji. Pandemia może pogłębiać również istniejące już stany lękowe oraz zaostrzyć zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
W trudnym czasie pandemii należy zapewnić seniorom komfort fizyczny i psychiczny. W zaspokajaniu potrzeb seniora należy zacząć od tych fizycznych. Bliscy powinni zadbać o to, aby senior miał zaspokojone potrzeby takie jak: żywność, leki i sen. Nie można czuć się psychicznie dobrze, jeśli podstawowe fizyczne potrzeby nie będą zaspokojone. Niestety dość powszechnym zjawiskiem jest wykluczenie seniora z troski o jego zdrowie. Takie wykluczenie może mieć negatywne konsekwencje dla jego zdrowia psychicznego.
Wielu seniorów w czasie pandemii nie ma zapewnionej potrzeby bezpieczeństwa, która jest tak ważna dla zdrowia psychicznego. Niemożliwość odwiedzenia seniora przez najbliższych bardzo często negatywnie wpływa na jego psychikę. W takiej sytuacji osoba starsza powinna skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty. Można umówić seniora na telefoniczną rozmowę przez MOPS. W każdym większym mieście są Ośrodki Interwencji Kryzysowej, do których można zwrócić się o pomoc. Wiele miast w czasie pandemii uruchomiło bezpłatne teleporady psychologiczne.
Osoby starsze w czasie pandemii czują się wyizolowane od świata. Jeśli senior umie posługiwać się komputerem, to jest to duże ułatwienie dla jego najbliższych, ponieważ mogą zobaczyć się przez wideorozmowę. Niestety ¾ polskich seniorów umie posługiwać się tylko najprostszym telefonem komórkowym.
W trudnym czasie pandemii bardzo ważny jest kontakt telefoniczny z bliskimi. Osoby starsze chcą czuć się potrzebne dla swoich dzieci i wnuków. Dlatego tak ważny jest stały kontakt z bliskimi.
Warto zachęcać seniorów do aktywności fizycznej i psychicznej. Jeśli senior ma taką możliwość, to powinien wychodzić do ogrodu lub na krótki spacer. Osoby starsze powinny w tym czasie również rozwijać swoje zainteresowania np. czytanie, naukę obsługi komputera lub prace manualne.
>> Przeczytaj też: Sanatorium po Covidzie. Sprawdź, jakie są zasady programu
Ignorowanie poczucia samotności może doprowadzić do jeszcze większego poczucia samotności i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Dlatego tak ważny jest kontakt telefoniczny z seniorem.