Podgrzewacz przepływowy czy bojler? Sposoby na zapewnienie ciepłej wody w budynku

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Podgrzewacz przepływowy czy bojler? Sposoby na zapewnienie ciepłej wody w budynku

Artykuł sponsorowany

Podjęcie decyzji o sposobie podgrzewania wody i wykorzystywania energii elektrycznej to podobnie ważne momenty podczas budowy domu jak wybór systemu grzewczego czy działki pod aranżację. Warto dobrze przemyśleć wady i zalety różnych rozwiązań, ponieważ późniejsza zmiana decyzji może Cię sporo kosztować.

Podgrzewacz przepływowy – wady i zalety

Podgrzewacze przepływowe to proste urządzenia, które uruchamiają się za każdym razem, kiedy odkręcisz „ciepłą wodę”. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że podgrzewanie odbywa się tylko, kiedy jest taka potrzeba – niestety, nie oznacza to, że uzyskasz ją od razu. Szybkość ogrzania wody związana jest z odległością kranu od punktu poboru i umiejscowienia samego podgrzewacza. Masz przy tym bardzo różne możliwości – podgrzewacze jednopunktowe i wielopunktowe, moc od 3,5 kW do nawet 24 kW, zbiorniki o różnej wielkości, a także manipulacja samym miejscem montażu. Szeroką ofertę dotyczącą rtych urządzeń możesz znaleźć na przykład na stronie: https://www.bridom.pl/systemy-grzewcze/podgrzewacze-wody. Kiedy podgrzewacze wody mogą okazać się dla Ciebie idealne? Przede wszystkim w sytuacji, w której potrzebujesz urządzenia zajmującego mało miejsca, wiszącego na widoku i umożliwiającego oszczędzanie, a przy tym korzystanie z ciepłej wody przez kilka osób. Niestety, warto przygotować się także na pewne mankamenty ich działania, w tym duży pobór energii elektrycznej czy konieczność zatroszczenia się o odpowiednio wysokie ciśnienie w instalacji. 

Bojler elektryczny – wady i zalety

Alternatywnym rozwiązaniem dla podgrzewaczy przepływowych są bojlery elektryczne, czyli jedno z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Bojlery są łatwe w montażu i intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu cieszą się niemalejącym popytem. Inną nazwą na to urządzenie może być podgrzewacz elektryczny – a zasada jego działania jest bardzo podobna do podgrzewacza przepływowego. Bojler wykorzystuje prąc z sieci i grzałki, by zapewnić Ci ciepłą wodę. Szacuje się jednak, że jego moc może być znacznie większa niż w przypadku podgrzewacza przepływowego, dzięki czemu jest to urządzenie „przygotowujące” ciepłą wodę szybciej i efektywniej. Może jednak przy tym wykorzystywać dużą ilość energii, co z pewnością będzie minusem dla niektórych osób. Poza zwróceniem uwagi na moc czy możliwości regulowania temperatury wody (może się to okazać bardzo przydatne!), warto przy zakupie sprawdzić, jaka jest przenikalność ciepła bojlera. Parametr ten oznacza, jak szybko bojler będzie stygł po odłączeniu zasilania. Im wolniej, tym dłużej dostępna będzie ciepła woda.

Fot.: Finmiki/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*