Rodzinne wakacje – jak uniknąć kłótni podczas wyjazdu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rodzinne wakacje – jak uniknąć kłótni podczas wyjazdu?

Rodzinne wakacje często są okazją do kłótni. Już stres związany z pakowaniem może wywołać konflikty. Jak temu zaradzić?

Wielu osobom rodzinne wakacje kojarzą się nie tylko z wypoczynkiem, ale i nieustannymi kłótniami. Czy jest jakiś sposób, by ich uniknąć? Okazuje się, że tak. Ważne jest jednak, aby wiedzieć jak to zrobić.

Pakowanie rozpocznij kilka dni wcześniej

Pakowanie całej rodziny na wyjazd w ostatniej chwili nie jest dobrym pomysłem. Wszystko odbywa się w stresie i nerwowej atmosferze, więc wystarczy naprawdę niewiele, by wybuchła awantura. Nawet dwa tygodnie wcześniej dobrze jest zrobić listę rzeczy, którą chcemy zabrać, by niczego nie zapomnieć. Spakowanie walizek parę dni przed podróżą da nam pewność, że wzięliśmy wszystko, czego potrzebujemy i możemy spokojnie odliczać godziny do wspólnego urlopu.

Każdy powinien mieć swoją rolę

Warto ustalić, kto ma jakie obowiązki. To istotne szczególnie podczas kempingów lub wakacji, gdzie sami organizujemy np. posiłki. Zrzucenie wszystkiego na jedną osobę z pewnością wywoła u niej stres i niezadowolenie. A przecież wakacje są dla wszystkich członków rodziny.

Wspólnie zaplanujcie finanse

Okazuje się, że częstym powodem wakacyjnych konfliktów są finanse. Zazwyczaj chodzi o to, że wydaliśmy znacznie więcej, niż zamierzaliśmy. Dlatego przed podróżą warto sprawdzić, jakie są ceny w danym miejscu (dotyczy to zarówno jedzenia, jak i dostępnych atrakcji), by móc w miarę możliwości określić, ile pieniędzy wydamy na miejscu. Dobrym pomysłem jest kupowanie np. biletów do muzeów czy innych obiektów wcześniej przez internet. Wówczas nie tylko są tańsze, ale i wiemy, ile wydamy na zwiedzanie czy atrakcje. 

Liczmy się ze zdaniem innych członków rodziny

Mama i córka wolą odpoczywać, leżąc na plaży, a ojciec z synem chcieliby godzinami zwiedzać? Są dwie możliwości – albo się rozdzielić, by każdy mógł spędzać czas tak, jak lubi, albo dojść do porozumienia. Można ustalić, które dni przeznaczamy na atrakcje i intensywne zwiedzanie, a które na błogie lenistwo. Przecież wakacje powinny zadowolić wszystkich członków rodziny.

Miejmy świadomość, że nie wszystko da się zaplanować

Chcąc uniknąć kłótni, musimy być świadomi tego, że nie zawsze wszystko musi być tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Na wakacjach warto być elastycznym, nawet jeśli na co dzień nie lubimy takich sytuacji. Zamknięte muzeum czy wesołe miasteczko, które chcieliśmy tego dnia odwiedzić nie powinno zepsuć wakacyjnego nastroju. Przecież można je odwiedzić kiedy indziej.

Więcej luzu niż na co dzień

W wakacje warto wyluzować. Gdy zauważamy, że napięcie wzrasta, a któryś z członków rodziny nas denerwuje, wówczas warto wziąć kilka głębokich oddechów, przejść się na krótki spacer i odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie, czy naprawdę chcemy marnować wyczekiwany i upragniony urlop na bezsensowne konflikty i psuć sobie nimi nastrój.

Zdj. główne: S’well/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*