Pojawienie się łupieżu nigdy nie świadczy o niczym dobrym. Występuje on na skutek problemów ze skórą głowy oraz infekcji grzybiczej. Zazwyczaj, aby się go pozbyć, stosujemy szampony przeciwłupieżowe, które są bardzo skuteczne. Jednak – czy mamy jakąś alternatywę?
Łupież jest schorzeniem typowo dermatologicznym, a jego przyczyną jest infekcja grzybicza, nadmierne przesuszenie lub przetłuszczanie skóry głowy. Skóra z tego typu zmianami dermatologicznymi to doskonałe środowisko do rozwoju grzyba, który żeruje na łoju. Powoduje on łuszczenie się naskórka, w efekcie na włosach osadzają się zrogowaciałe płatki.
Występowanie łupieżu ma kilka głównych przyczyn, a najczęstsze z nich to:
Łupież najczęściej występuje u osób młodych, w okresie dojrzewania. Głównie u mężczyzn ze względu na czynniki hormonalne.
Wyróżnić można kilka rodzajów łupieżu:
Zazwyczaj walka z łupieżem rozpoczyna się od stosowania szamponów przeciwłupieżowych i preparatów domowych. Jednak, jeśli łupież nie ustępuje po około miesiącu, okazać się może, że konsultacja lekarska będzie niezbędna.
Niekiedy pojawiają się także dodatkowe skutki uboczne, takie jak rany na głowie lub zaczerwieniona i opuchnięta skóra. Dermatolog po zbadaniu skóry głowy przygotuje kurację dostosowaną do danego rodzaju łupieżu.
W przypadku łupieżu rumieniowego leczenie jest bardziej skomplikowane i wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej.
W szamponach przeciwłupieżowych znaleźć można wiele składników o różnym działaniu. Zanim wybierzemy odpowiedni, należy dostosować go do skóry głowy.
Szampony mogą zawierać:
Zdarza się, że czasem trzeba łączyć poszczególne preparaty, aby działanie było jak najbardziej skuteczne. Ważne, aby zawsze czytać ulotki i sprawdzać sposób ich aplikacji.
Z racji tego, że łupież charakteryzuje się świądem oraz łojotokowym zapaleniem skóry, środki, które stosujemy w domu, powinny przede wszystkim „wyciszać” objawy schorzenia. Dobrze, jeśli dodatkowo nawilżają skórę oraz ją odkażają.
Istnieją domowe sposoby, takie jak:
Ważne, aby pamiętać, że domowe sposoby powinny być łączone z preparatami dostępnymi w drogeriach i aptekach. Dopiero wówczas ich działanie będzie szybkie i skuteczne, zwłaszcza przy mocnym łupieżu.
Domowe sposoby na łupież nie muszą (a nawet nie powinny) całkowicie zastąpić innych sposobów pielęgnacji włosów i skóry głowy. Warto jednak zadbać, aby stanowiły one ważny element regularnie ponawianych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki ziołom i innym naturalnym składnikom można skutecznie pozbyć się łupieżu. Domowe sposoby to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mają wrażliwą skórę głowy.
Zdj. główne: Valeriia Kogan/unsplash.com