Skuteczne sposoby na łupież

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Skuteczne sposoby na łupież

Pojawienie się łupieżu nigdy nie świadczy o niczym dobrym. Występuje on na skutek problemów ze skórą głowy oraz infekcji grzybiczej. Zazwyczaj, aby się go pozbyć, stosujemy szampony przeciwłupieżowe, które są bardzo skuteczne. Jednak – czy mamy jakąś alternatywę?

Czym właściwie jest łupież?

Łupież jest schorzeniem typowo dermatologicznym, a jego przyczyną jest infekcja grzybicza, nadmierne przesuszenie lub przetłuszczanie skóry głowy. Skóra z tego typu zmianami dermatologicznymi to doskonałe środowisko do rozwoju grzyba, który żeruje na łoju. Powoduje on łuszczenie się naskórka, w efekcie na włosach osadzają się zrogowaciałe płatki.

Skąd bierze się łupież?

Występowanie łupieżu ma kilka głównych przyczyn, a najczęstsze z nich to:

  • sucha skóra,
  • zbyt rzadkie mycie skóry głowy,
  • obecność grzyba drożdżopodobnego,
  • alergia na składniki obecne w kosmetykach stosowanych do pielęgnacji skóry głowy,
  • choroby skóry np. egzema lub łuszczyca,
  • tłusta, podrażniona skóra.

Kogo najczęściej dotyka łupież?

Łupież najczęściej występuje u osób młodych, w okresie dojrzewania. Głównie u mężczyzn ze względu na czynniki hormonalne.

Rodzaje łupieżu

Wyróżnić można kilka rodzajów łupieżu:

  • łupież tłusty – występuje zazwyczaj u osób ze skłonnością do przetłuszczania się skóry głowy, jego przyczyną są grzyby drożdżopodobne, które żywią się łojem,
  • łupież suchy – jego występowanie uwarunkowane jest nadmiernym przesuszeniem skóry głowy,
  • łupież pstry – wywołują go grzyby drożdżopodobne, które znajdują się na skórze większości osób. Grzyb w niekontrolowany sposób namnaża się, tworząc zmiany skórne, które najczęściej zlokalizowane są w obrębie klatki piersiowej, pleców ramion, szyi. Temu rodzajowi łupieżu towarzyszy łuszczenie się skóry i mocny świąd,
  • łupież rumieniowy – skóra zainfekowana bakterią jest bezpośrednią przyczyną występowania tego schorzenia. Choroba zaczyna się od jednej rumieniowej plamy, która łuszczy się, a następnie rozrasta. Najczęściej występuje na tułowiu, między palcami stóp, na pachach, pachwinach i udach.

Walka z łupieżem

Zazwyczaj walka z łupieżem rozpoczyna się od stosowania szamponów przeciwłupieżowych i preparatów domowych. Jednak, jeśli łupież nie ustępuje po około miesiącu, okazać się może, że konsultacja lekarska będzie niezbędna.

Niekiedy pojawiają się także dodatkowe skutki uboczne, takie jak rany na głowie lub zaczerwieniona i opuchnięta skóra. Dermatolog po zbadaniu skóry głowy przygotuje kurację dostosowaną do danego rodzaju łupieżu.

W przypadku łupieżu rumieniowego leczenie jest bardziej skomplikowane i wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej.

Preparaty na łupież

W szamponach przeciwłupieżowych znaleźć można wiele składników o różnym działaniu. Zanim wybierzemy odpowiedni, należy dostosować go do skóry głowy.

Szampony mogą zawierać:

  • kwas salicylowy – składnik ten pomaga wyeliminować łupież. Ma właściwości oczyszczające, a siarczek selenu, który zawiera, jest grzybobójczy. Ważne, aby pamiętać o bardzo dokładnym zmyciu preparatu, ponieważ może odbarwiać włosy,
  • pirytion cynku – jest to substancja, która działa przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie,
  • substancje na bazie smoły węglowej – sprawia ona, że niszczenie komórek skóry zwalnia. Można się domyślić, że dzięki temu powstawanie płatków skóry również zwolnia. Przy jasnych włosach preparat ten powoduje zmianę koloru. Zdarza się również, że osoby, które stosowały produkty na bazie smoły węglowej, skarżą się na zwiększenie wrażliwości na światło, zwłaszcza słoneczne,
  • ketokonazol – jego zadaniem jest zniszczenie objawów łupieżu.

Zdarza się, że czasem trzeba łączyć poszczególne preparaty, aby działanie było jak najbardziej skuteczne. Ważne, aby zawsze czytać ulotki i sprawdzać sposób ich aplikacji.

Pozbądź się łupieżu w domu

Z racji tego, że łupież charakteryzuje się świądem oraz łojotokowym zapaleniem skóry, środki, które stosujemy w domu, powinny przede wszystkim „wyciszać” objawy schorzenia. Dobrze, jeśli dodatkowo nawilżają skórę oraz ją odkażają.

Istnieją domowe sposoby, takie jak:

  • płukanki z nagietka, rumianku, skrzypu polnego, kory wierzby,
  • maseczki dostosowane do rodzaju łupieżu np. z dodatkiem jaja kurzego,
  • wcierki naturalne,
  • maseczki z jogurtu naturalnego, olejku jojoba oraz kokosowego,
  • masaż głowy olejkami: rycynowym, sezamowym i oliwą z oliwek.

Ważne, aby pamiętać, że domowe sposoby powinny być łączone z preparatami dostępnymi w drogeriach i aptekach. Dopiero wówczas ich działanie będzie szybkie i skuteczne, zwłaszcza przy mocnym łupieżu.

Domowe sposoby na łupież nie muszą (a nawet nie powinny) całkowicie zastąpić innych sposobów pielęgnacji włosów i skóry głowy. Warto jednak zadbać, aby stanowiły one ważny element regularnie ponawianych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki ziołom i innym naturalnym składnikom można skutecznie pozbyć się łupieżu. Domowe sposoby to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mają wrażliwą skórę głowy.

Zdj. główne: Valeriia Kogan/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*