10 sposobów na spędzanie czasu z wnukami

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
10 sposobów na spędzanie czasu z wnukami

Wnuki wnoszą mnóstwo radości do życia dziadków i chętnie spędzają z nimi swój wolny czas. Wspólne spacery, rysowanie albo zbieranie grzybów? W wielu aktywnościach babcia i dziadek będą niezastąpieni!

Wiele osób zgodnie twierdzi, że czas spędzony wspólnie z wnukami należy do jednych z najprzyjemniejszych chwil. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci bywają wymagające, a my nie w każdym wieku będziemy w stanie wszystko wykonać. Powstaje pytanie o to, jak znaleźć kompromis w takiej sytuacji. W artykule zebraliśmy 10 przydatnych sugestii, które można wykorzystać, aby miło spędzić czas z wnukami. 

babcia czyta dzieciom książki
Photo by freeograph, from: Freepik.com

10 pomysłów na spędzenie wspólnego czasu z wnukami – lista

Na emeryturze mamy znacznie więcej czasu, dlatego możemy go spokojnie poświęcić na wspólne zabawy z wnukami. Małe dzieci wnoszą mnóstwo szczęścia i radości do życia dorosłych. To wspaniałe uczucie obserwować, jak same uczą się i próbują nowych rzeczy. Babcia czy dziadek mogą się stać autorytetem, imponując najmłodszym bogatym doświadczeniem życiowym. Przygotowaliśmy listę 10 sposobów na spędzanie wspólnie czasu z wnukami, z których można skorzystać.

  1. Wspólne gotowanie

Gotowanie to szansa, żeby pokazać dzieciom smaki ze swojego dzieciństwa. Zupa ogórkowa czy kopytka przyrządzone razem z babcią smakują wyśmienicie i jest przy tym niewątpliwie mnóstwo zabawy!

  1. Praca w ogródku

Choć początkowo może to brzmieć dość kontrowersyjnie, to dzieci zaproszone do wspólnej pracy w ogrodzie szybko i chętnie się angażują. To sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym oraz spędzenie czasu na świeżym powietrzu. 

babcia z wnuczką trzymającą kurczaka
Photo by prostooleh, from: Freepik.com
  1. Piknik lub camping

Dla wielu dziadków wyjazdy na camping lub organizowanie pikniku w parku przywodzą na myśl czasy ich dzieciństwa. Może warto pokazać wnukom również taką aktywność? Wystarczy wspólnie przygotować kanapki, napoje i zabrać kocyk, a następnie cieszyć się piękną wiosenną pogodą. 

  1. Oglądanie starych zdjęć

Pokażcie wnukowi lub wnuczce swoje dzieciństwo. Możemy zagwarantować, że dziecko będzie w pełni pochłonięte oglądaniem zdjęć, dziwiąc się, dlaczego niektóre z nich są czarno-białe. To, co dla dziadków może wydawać się oczywiste, dla dziecka wcale nie musi być. 

  1. Tworzenie rodzinnych albumów

Wzorując się na starych albumach, możecie przygotować też nowy, z obecnych rodzinnych zdjęć. Jest przy tym mnóstwo zabawy i przyjemnych wspominek!

  1. Czytanie

Dzieci podczas słuchania opowieści rozwijają swoją wyobraźnię. To także wspaniały pretekst do ciekawych rozmów. Razem z wnukami możecie dzięki temu lepiej zrozumieć swoje światy i lepiej się poznać. 

  1. Spacer i odkrywanie przyrody

Rozpoznawanie liści, kory, zbieranie kasztanów, nasłuchiwanie ptaków czy szukanie śladów zwierząt – w lesie czy w parku kryje się nieskończenie wiele aktywności, które z pewnością spodobają się dziecku.

dziadkowie z dziećmi na placu zabaw
Photo by wavebreakmedia_micro, from: Freepik.com
  1. Zbieranie grzybów

Nie ma lepszych ekspertów od zbierania grzybów jesienią niż babcia z dziadkiem! To połączenie spaceru z zajmującą aktywnością. Oczywiście bezwzględnie trzeba pamiętać, że jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, to lepiej tego grzyba nie zrywać. 

  1. Zrobienie drzewa genealogicznego rodziny

To pomysł na wykorzystanie także swoich umiejętności plastycznych. Na dużej kartce papieru możecie wspólnie narysować drzewo genealogiczne rodziny dziecka. 

  1. Opowiadanie ciekawych historii

Można zacząć od zapytania dziecka, czy wie, jak coś wyglądało 30 lat temu. Na pewno dowie się z wielką ciekawością. Rozmowa przy herbacie i ciasteczkach może przedłużać się na długie godziny. 

wspólne gotowanie w wnukami
Photo by freeograph, from: Freepik.com

Oczywiście lista aktywności do wykonywania z wnukami jest nieskończona. Dzieci chętnie słuchają niesamowitych historii z młodości dziadków. Można to potraktować także jako czas nauki historii opartej na prawdziwym życiu. To niezastąpiony sposób na obudzenie we wnukach ciekawości do otaczającego ich świata. 

>> Przeczytaj także: Czy dziadkowie mają obowiązek zajmować się wnukami?

Co robić z wnukami na emeryturze?

Dzieci, szczególnie małe, często uwielbiają spędzać czas wspólnie ze swoimi dziadkami, którzy imponują im wiedzą, doświadczeniami i anegdotami z młodości. Nie można również nie zauważyć ogromnej pomocy, jaką babcia czy dziadek świadczą młodym rodzicom. Nierzadko czas dzieci spędzony u dziadków jest jednym z niewielu momentów, kiedy mama z tatą mają chwilę jedynie dla siebie. Ciekawe zabawy i aktywności mogą skutecznie pomóc budować wartościową więź między wnukami i dziadkami. Czasami wystarczy najprostsze gotowanie czy wyjście na spacer do lasu, żeby lepiej się poznać i miło spędzić czas.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*