Artykuł sponsorowany
Zdrowie jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Jeśli więc chcesz cieszyć się z każdej chwili, badaj się regularnie i zadbaj o swój organizm.
Istotną kwestią jest profilaktyka chorób. Wielu ludzi podchodzi z dystansem do wykonywania regularnych badań i bagatelizuje swoje sprawy zdrowotne. Często wynika to z braku odpowiedniej wiedzy lub po prostu ze strachu. Jednak jeśli chcesz cieszyć się długim i zdrowym życiem, wykonuj te kilka badań regularnie.
Morfologia to badanie, z którego lekarze mogą określić ogólną kondycję twojego organizmu. Sprawdzi ono poziom poszczególnych elementów morfologicznych w twojej krwi. Ważna jest tutaj nie tylko ich ilość, ale również kształt, objętość oraz ocena zawartości hemoglobiny, która się w nich znajduje (dotyczy to krwinek czerwonych).
Dzięki morfologii lekarz może stwierdzić czy w twoim organizmie toczy się stan zapalny, czy nie borykasz się z niedokrwistością lub nie cierpisz na inne choroby. Na jej podstawie wskazuje również czy musisz rozszerzyć diagnostykę. Pamiętaj, że interpretację wyników każdego badania powinieneś zostawić lekarzowi.
Badanie ogólne moczu obok morfologii jest badaniem podstawowym. Powinno być wykonywane co 2-3 lata, a po ukończeniu 55. roku życia, corocznie. Jest to jedne z najczęściej realizowanych badań. I nic w tym dziwnego, ponieważ dostarcza wielu przydatnych informacji.
Jakiekolwiek odchylenie od normy to dla lekarza sygnał, aby skuteczniej dobrać dla ciebie dalsze leczenie. Wykonując badanie moczu, można wykryć, również we wczesnej fazie, choroby dróg moczowych, nerek czy choroby układowe. Ponadto zdiagnozować można powikłania związane z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym lub otyłością. Pamiętaj, aby wyniki był wiarygodne, musisz odpowiednio przygotować próbki.
Z punktu widzenia profilaktyki, również ważne są badania tarczycy. Są istotne szczególnie u kobiet. Wiele kłopotów ze zdrowiem, w tym również problemy z kontrolą masy ciała, mają związek ze źle funkcjonującą tarczycą. Warto regularnie wykonywać testy TSH, ponieważ jest to badanie bardzo czułe, które pozwala na wykrycie problemów z tym narządem, nawet gdy nie pojawiają się charakterystyczne objawy.
Pamiętaj jednak, że na przykład przy chorobie Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy) wyniki z badań TSH, FT3 czy FT4 (najczęściej zlecana badania diagnostyczne chorób tarczycy) nie będą odbiegać od normy. Dlatego gdy tylko zaistnieje podejrzenie o tej chorobie, trzeba wykonać dodatkową diagnostykę.
Przez wielu badanie glukozy jest kojarzone z kobietami w ciąży. Jednak jest ono zalecane wszystkim jako profilaktyczne, szczególnie w momencie, gdy znajdujesz się w grupie ryzyka, czyli w gronie osób, u których wystąpienie cukrzycy jest szczególnie nasilone.
Wykonywać to badanie co roku powinnienieś jeśli znajdujesz się gronie osób, które:
Dotyczy to również kobiet z zespołem policystycznych jajników, kobiet, które urodziły dziecko z dużą masą urodzeniową oraz kobiet ze zdiagnozowaną cukrzycą ciężarnych. Wykonując regularnie badania, można wcześnie wykryć cukrzycę typu 2, a co za tym idzie, wdrożyć szybkie leczenie.
Mówiąc o badaniach profilaktycznych, nie można zapomnieć również o badaniach stomatologicznych. Zdrowy i piękny uśmiech ma ogromny wpływ na komfort twojego życia, dlatego jeśli chcesz odpowiednio o niego zadbać, umów się na wizytę u dentysty, którego znajdziesz na stronie https://ladentica.pl/.
Fot. Jonathan Borba/unsplash.com