Wszystko, co należy wiedzieć o bezdechu sennym

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wszystko, co należy wiedzieć o bezdechu sennym

Artykuł sponsorowany

Bezdech senny jest poważną dolegliwością, która często jest lekceważona. Wynika to zwłaszcza z tego, że najbardziej charakterystycznym objawem bezdechu jest chrapanie. Warto jednak wiedzieć, że to dużo bardziej skomplikowana choroba.

Objawy bezdechu sennego

W niemal wszystkich przypadkach bezdechowi towarzyszy chrapanie. Najczęściej jest jednak tak, że chory nie wie, że cierpi na bezdech senny. Osoby z tą chorobą najczęściej śpią niespokojnie i wiercą się w łóżku.

Chorzy na bezdech często wybudzają się i gwałtownie wciągają powietrze ustami. Taki sen nie jest regenerujący i nie pozwala wypocząć właściwie. Do płuc nie dociera właściwa ilość powietrza, więc i krew nie jest wystarczająco nasycona. Cały organizm jest niedotleniony, stąd poczucie zmęczenia. Bezdech senny objawia się występowaniem dłuższych niż dziesięć sekund przerw pomiędzy kolejnymi oddechami w trakcie snu.

Do innych objawów bezdechu sennego, które pojawiają się w nocy, należą problemy z zaśnięciem po przebudzeniach, nadmierna potliwość oraz potrzeba oddawania moczu. Choroba ta wiąże się jednak też często z objawami w ciągu dnia, między innymi z porannym bólem głowy, suchością w ustach, a także poczuciem zmęczenia, bez względu na długość snu.

Bezdech senny – przyczyny

W czasie snu napięcie mięśni obniża się. Bezdech pojawia się, jeżeli występują do tego nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych, na przykład skrzywiona przegroda nosowa, nieprawidłowa budowa żuchwy, polipy czy też zbyt wiotkie mięśnie podniebienia, przerost migdałków, a nawet krótka szyja.

Przyczynami bezdechu sennego może być także otyłość, objadanie się przez sen, picie alkoholu albo palenie papierosów. Bezdech częściej występuje u mężczyzn, natomiast u kobiet ryzyko jego wystąpienia zwiększa się po menopauzie. Do czynników ryzyka wystąpienia tej choroby należą również niektóre choroby hormonalne, na przykład niedoczynność tarczycy

Jak leczyć bezdech senny?

Aparaty CPAP

Wykorzystują jedną z najbardziej skutecznych i uznanych powszechnie metod leczenia bezdechu sennego. Aparaty CPAP dostarczają powietrze pod ciśnieniem przez maskę i rurkę albo system poduszek nosowych. Ważny jest dobór odpowiedniego aparatu CPAP z maską, aby możliwie zmaksymalizować efekty leczenia. Dzięki tej metodzie przywrócona zostaje drożność górnych dróg oddechowych. Na stronie https://autocpap.pl/  dostępne są aparaty wysokiej jakości, które pomogą każdemu choremu rozpocząć leczenie bezdechu.

Tlenoterapia

Podczas diagnostyki bezdechu sennego chorzy dowiadują się czasem także o niewydolności oddechowej. W takim przypadku można łączyć terapię tlenem z terapią CPAP. Najczęściej wykorzystywane są do tego koncentratory tlenowe. Tlen jest podawany w czasie snu do węża łączącego aparat na bezdech z maską lub bezpośrednio z maski.

Chorzy z łagodną postacią bezdechu sennego powinni z pewnością zmienić tryb życia, przyjmować korzystną pozycję w czasie snu, unikać alkoholu oraz, jeśli to konieczne, zredukować masę ciała. W leczeniu bezdechu wykorzystuje się też protezy dentystyczne, które powiększają przestrzeń gardła. Mogą to być protezy z regulacją stopnia wysunięcia żuchwy oraz takie ustawiające w jednym położeniu.

Bezdech senny – skutki

Chorzy na bezdech senny mają osłabioną koncentrację i dłuższe reakcje psychomotoryczne, co może wiązać się z problemami dla kierowców. Wiele badań wskazuje także, że u osób z bezdechem częściej występują także choroby serca i układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca czy zawał.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*