Anoreksja wieku podeszłego – jak pomóc seniorowi?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Anoreksja wieku podeszłego – jak pomóc seniorowi?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Anoreksja jest jednym z najpopularniejszych zaburzeń odżywiania. Na ogół kojarzona jest jednak z młodymi osobami – nie wiąże się tej choroby z seniorami. Czym charakteryzuje się anoreksja u osób starszych i jak mogą w tej sytuacji zachować się bliscy chorego?

Anoreksja wieku podeszłego – czym się charakteryzuje?

Anoreksja wieku podeszłego objawia się bardzo podobnie jak ta sama choroba u osób młodych. Przede wszystkim wiąże się ona z unikaniem posiłków i odczuwaniem silnej obawy przed przytyciem. Jednak to nie jedyny z objawów. Charakterystyczne jest dążenie osób zmagających się z anoreksją do zyskania poczucia kontroli – właśnie przez odmawianie sobie jedzenia. Chorzy z reguły mają problem z przyznaniem przed otoczeniem – i przed sobą samym – że zmagają się z chorobą. Dużym niebezpieczeństwem związanym z anoreksją u osób starszych jest to, że ich organizmy są mniej wytrzymałe niż w przypadku młodych ludzi. W związku z tym anoreksja u seniorów zdecydowanie częściej ma tragiczne skutki. Częstym zjawiskiem związanym z tym zaburzeniem odżywiania jest niechęć do zwiększania porcji w procesie leczenia. Należy pamiętać o tym, że anoreksja wieku podeszłego wywodzi się z reguły ze zdecydowanie innych przyczyn niż to zaburzenie u osób młodych. 

Jakie są przyczyny anoreksji u seniorów?

Osoby starsze często zmagają się z różnymi schorzeniami. Bardzo często to właśnie one wywołują utratę masy ciała i niechęć do jedzenia. Zwrócić uwagę należy m.in na problemy związane z układem pokarmowym – dokuczliwe zaparcia, zaburzenia funkcjonowania żołądka czy nieustanne uczucie jego pełności to tylko niektóre z przyczyn sprzyjających rozwojowi anoreksji wieku podeszłego. Seniorzy często przyjmują leki wpływające na apetyt, a także skutkujące częstymi mdłościami i biegunkami. Wszystkie te czynniki sprawiają, że osoby starsze to grupa predysponowana do rozwoju zaburzeń odżywiania. 

Jak poradzić sobie z anoreksją wieku podeszłego?

Dużą trudnością w przypadku anoreksji wieku podeszłego jest postawienie trafnej diagnozy. Lekarze często bagatelizują problem, przypisując zaburzenia odżywiania jedynie młodym osobom. Ważne jest obserwowanie seniora przez otoczenie. To bliscy będą w stanie najwcześniej dostrzec nieprawidłowości w sposobie odżywiania. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zachęcić chorego do wykonania profilaktycznych badań. 

Jak poprawić samopoczucie seniora? W procesie leczenia anoreksji niezwykle ważne znaczenie odgrywa psychoterapia. Dzięki niej możliwe jest wprowadzenie zmian w sposobie myślenia i nauka zdrowego podejścia do jedzenia. Warto pamiętać o tym, że wraz z zaburzeniami odżywiania często występuje depresja. W niektórych przypadkach niezbędna będzie więc konsultacja z psychiatrą. Z reguły jednak jest to sfera mniej istotna w przypadku seniorów.  

Osoby starsze zdecydowanie częściej cierpią na anoreksję współwystępującą z innymi chorobami typowo fizycznymi. Niezbędne jest prawidłowe leczenie wszystkich chorób współistniejących. Organizm, który nie otrzymuje wszystkich, niezbędnych substancji odżywczych może stać się skrajnie wyczerpany. Ważne jest wtedy wprowadzenie zdrowej diety – w przypadku osób starszych zaleca się wspomaganie jadłospisu specjalistyczną żywnością, o której można znaleźć informacje na zywieniemaznaczenie.pl. Dodatkowo, warto znaleźć dobrego lekarza, który będzie monitorował stan pacjenta i na bieżąco zlecał wszystkie potrzebne badania kontrolne. 

Zdjęcia: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*