Czym jest smart dom?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest smart dom?

Artykuł sponsorowany

Dość często spotykamy się z określeniem „smart dom”. Jednak co ono tak naprawdę oznacza? Dowiedz się, czym dokładnie jest inteligentny dom oraz czy warto wprowadzić takie rozwiązanie do swojego domu lub mieszkania.

Sformułowanie „smart dom” lub „inteligenty dom” stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Coraz więcej ludzi decyduje się na technologiczne nowinki do swojego mieszkanie lub domu. Dowiedz się więc, jak takie inteligentne technologie mogą wesprzeć również Twój dom oraz czy warto w nie inwestować.

Inteligenty dom – co to takiego?

Dom wyposażony w inteligentne rozwiązania technologiczne możemy nazywać „smart domem” lub „inteligentnym domem”. Jednak co tak dokładnie to oznacza? Zgodnie z definicją jest to nic innego jak budynek wyposażonym w zaawansowany, zintegrowany system automatyki, którego zadaniem jest zagwarantowanie mieszkańcom wysokiej wygody. Pozwala on także ułatwić i przyspieszyć realizację wielu procesów oraz mechanizmów, które wykorzystujemy na co dzień w domach i mieszkaniach.

Na tego typu automatykę składają się zintegrowane urządzenia elektryczne, które działają w obrębie jednego systemu. Dzięki temu możesz sterować swoim domem z dowolnego miejsca, przy użyciu smartfona, tabletu lub laptopa. Jest to wyjątkowo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie.

Elementy smart domu

Jak już wiesz smart dom to przede wszystkim zintegrowane urządzenia elektroniczne ułatwiające zarządzanie domem lub mieszkaniem. Jednak jakie dokładnie elementy najczęściej wchodzą w skład inteligentnego domu? 

Warto zacząć od systemów alarmowych, ponieważ najczęściej to właśnie one są podstawą i fundamentem inteligentnego domu. W ramach systemu smart możesz bowiem kontrolować za pomocą telefonu automatykę sterującą roletami, bramą wjazdową, czujnikami czy też oświetleniem.

Do systemu smart często zaliczane są także domofony cyfrowe z funkcją wideo, którego kamery rejestrują osoby przekraczające furtkę Twojego domu. Jest to niezwykle prktyczne i bardzo bezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy jesteś poza domem przez dłuższy czas.

Inteligentny dom to także sprawniejsze oświetlenie. Dzięki niemu możesz nie tylko włączać i wyłączać światło za pomocą smartfona, ale także korzystać z włączników zmierzchowych oraz systemu łączącego bramę lub furtkę z oświetleniem. Dzięki systemowi smart możesz też zintegrować ze swoim oświetleniem system grzewczy, na przykład panele fotowoltaiczne, kominek, pompy ciepła oraz ogrzewanie podłogowe.

Smart dom pozwala także na uruchamianie wszystkich urządzeń elektrycznych w domu takich jak sprzęt audio, ekspres do kawy, telewizor, czy wiele innych urządzeń za pomocą smartfona albo nawet samych komend głosowych. 

Czy warto inwestować w smart dom?

Jak więc widzisz, smart dom jest rozwiązaniem, które potrafi znacząco ułatwić życie. Tak więc odpowiedź na pytanie, czy warto inwestować w smart dom, jest dość prosta – tak, zdecydowanie warto.

Taki system da Ci możliwość połączenia i usprawnienia działania wielu urządzeń w domu. Ponadto uzyskasz dzięki niemu spore oszczędności w obrębie ogrzewania i poboru prądu. Dodatkowym ogromnym plusem wprowadzenia intelegntych rozwiązań tego typu do swojego domu jest także większe bezpieczeństwo domowników oraz mienia znajdującego się wewnątrz i na zewnątrz domu.

Zdj. główne: Naomi Hébert/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*