Kiedy przychodzi choroba i potrzebna jest rehabilitacja, specjalistyczny sprzęt lub leki, liczy się każdy grosz. Dziś tłumaczymy krok po kroku, jak uzyskać refundację na balkonik do chodzenia.
Balkoniki rehabilitacyjne, potocznie nazywane chodzikami, są sprzętami, które pomagają w poruszaniu się osobom niepełnosprawnym czy o ograniczonej sprawności ruchowej. Wiele osób starszych także decyduje się na taką pomoc w wykonywaniu codziennych czynności. Przy wszelkich urazach kręgosłupa, wylewach lub udarach pionizacja ciała za pomocą laski czy kul może okazać się niewystarczająca – w takim wypadku lepiej skorzystać z balkonika.
Sprzęt jest wykonany z aluminium i posiada cztery nogi, dwie z nich posiadają stabilne kółeczka. Osoba ograniczona ruchowo może przenieść część ciężaru swojego ciała na balkonik, dzięki czemu poruszanie się oraz wykonywanie codziennych czynności staje się dużo prostsze.
Refundacja to dofinansowanie oferowane przez NFZ na zakup środków i sprzętów przeznaczenia medycznego czy rehabilitacyjnego. NFZ pokrywa wtedy część lub całość kosztów związanych zakupem, na przykład leków, aparatów słuchowych, szkieł kontaktowych czy właśnie balkoników do chodzenia.
Wysokości refundacji ustalane są przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18.01.2018 roku. Warto wiedzieć, że dla niektórych chorych sprzęty i wyroby medyczne są dostępne do nabycia za darmo. Do tych chorych należą między innymi: osoby represjonowane, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz cywilne niewidome ofiary działań wojennych.
Najprostsze modele chodzika kosztują około 150 złotych, te bardziej zaawansowane i lepiej wykonane mogą kosztować nawet 600 złotych. Dla wielu chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin to bardzo duży wydatek. Na szczęście w Polsce każda osoba dorosła, która odprowadza składki ubezpieczeniowe, może ubiegać się o refundację sprzętu rehabilitacyjnego.
Takie dofinansowanie można otrzymać raz na 5 lat. NFZ pokryje więc 70% kosztów zakupu chodzika rehabilitacyjnego (nie może to jednak przekroczyć 240 złotych). Warto wiedzieć, że refundacja nie pokrywa jednak kosztów naprawy uszkodzonego sprzętu lub sprzętu, który został wyeksploatowany.
Procedurę ubiegania się o refundację do chodzika można rozpocząć jedynie wtedy gdy osoba uprawniona, na przykład rehabilitant lub lekarz prowadzący z placówki, która posiada umowę z NFZ, wystawi nam odpowiednie zlecenie na refundację.
Osobami uprawnionymi do wystawiania zleceń na refundację balkonika są między innymi:
Gdy zlecenie zostanie wystawione, odpowiedni oddział NFZ musi je potwierdzić. W kolejnym etapie to ubiegający się o refundację lub osoba przez niego upoważniona musi potwierdzić wcześniej wspomniane zlecenie – osobiście lub drogą pocztową. Do potwierdzenia zlecenia potrzebny będzie jedynie dowód osobisty.
Kiedy wszystkie formalności zostały dopełnione, należy zgłosić się do sklepu ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym i odebrać wybrany chodzik, uiszczając 30% ceny sprzętu. Ważną informacją jest to, że zakupu możemy dokonać jedynie w miejscu, które ma podpisaną umowę z NFZ.
Warto także wiedzieć, że jednym z kryteriów przyznawania dofinansowania jest tak zwana trwała dysfunkcja chodu.
Zdjęcie główne: Eduardo Barrios/unsplash.com