Brak apetytu u osób starszych. Jak sobie z tym poradzić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Brak apetytu u osób starszych. Jak sobie z tym poradzić?

Brak apetytu u seniora jest naturalnym zjawiskiem, które może mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia. W jaki sposób można zachęcić seniora do jedzenia?

Przyczyny braku apetytu u seniora

Brak apetytu u seniora jest bardzo złożonym problemem, który może zostać wywołany przez różne czynniki. Głównym powodem niechęci do jedzenia u osób starszych jest spowolniony metabolizm, który powoduje brak łaknienia. Może być to spowodowane przez:

  • chorobę przewlekłą np. schorzenie układu pokarmowego, nowotwór, demencję, chorobę nerek. Leki przyjmowane na różne schorzenia również mogą wywoływać biegunki, zaparcia uniemożliwiające spożywanie zbilansowanych posiłków;
  • problemy ze smakiem i węchem – u seniorów bardzo często występują zaburzenia węchu oraz smaku; to co kiedyś smakowało, obecnie już nie jest tak dobre; 
  • problemy z jamą ustną – braki w uzębieniu lub źle dopasowana proteza może również prowadzić do zaburzeń jedzenia;
  • brak aktywności fizycznej – aktywność fizyczna pobudza apetyt. Osoby, które nie chodzą nawet na spacery, cierpią na utratę apetytu;
  • zbyt duża ilość przetworzonej żywności w diecie – słodycze i przetworzona żywność zaburzają apetyt i prowadzą do problemów pokarmowych np. zgagi, wzdęć.
przygotowywanie zdrowego jedzenia
Photo by drobotdean from Freepik.com

Konsekwencje braku apetytu seniora

Brak apetytu u seniora może doprowadzić do osłabienia jego organizmu i braku prawidłowego funkcjonowania. Brak odpowiedniej ilości żelaza w diecie może spowodować anemię, a brak magnezu i witamin z grupy B może doprowadzić do problemów z układem nerwowym.

Niedożywienie powoduje ogólne osłabienie organizmu i zwiększoną podatność na różnego typu infekcje.

W jaki sposób zachęcić seniora do jedzenia?

Niestety nie ma jednej skutecznej metody, aby zachęcić seniora do jedzenia. Na początku warto znaleźć przyczynę, dlaczego starsza osoba nie chce jeść. Gdy przyczyna zostanie znaleziona, należy podjąć odpowiednie kroki, aby ją wyeliminować. Na przykład: jeśli brak apetytu jest spowodowany przez leki, warto zwrócić się do lekarza o ich zmianę.

Jeśli powodem są złe nawyki żywieniowe, to warto je zmienić. W takiej sytuacji należy wprowadzić mniejsze porcje posiłków, ale częściej i o stałych porach. Potrawy powinny być atrakcyjne wizualnie, aby zachęcały wyglądem do jedzenia. W jadłospisie seniora tłuste potrawy i przetworzone produkty warto zastąpić świeżymi warzywami i owocami. Do każdego posiłku powinna być podawana woda.

Aby wspomóc apetyt seniora, warto sięgnąć po zioła zwiększające łaknienie: kolendrę, koper, bazylię, tymianek, majeranek i cząber. Przyprawy te można dodawać niemal do każdego dania. Stosowanie ich jest bardzo bezpiecznie dla zdrowia osoby starszej.

Odpowiednie nawodnienie zwiększa apetyt, dlatego należy przypilnować seniora, aby nawadniał swój organizm. Najlepiej do tego sprawdzi się woda z dodatkiem mięty pieprzowej. Warto też przekonać seniora do picia naparów z mięty, kopru i anyżu.

>> Zobacz też: Badania po 50 roku życia. Sprawdź, jakie należy wykonać?

Wielu osobom na brak apetytu pomaga towarzystwo podczas posiłków. Dlatego świetnym sposobem jest zjedzenie razem z seniorem. Podczas wspólnego jedzenia nie należy osoby starszej poganiać. Warto dostosować swoje tempo jedzenia do jej tempa.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*