Jakie powinno być łóżka dla seniora? Wymiary i funkcje

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie powinno być łóżka dla seniora? Wymiary i funkcje

Łóżko jest sercem sypialni. Wybór odpowiedniego modelu często stanowi wyzwanie, zwłaszcza gdy szukamy go dla seniorów, którzy mają swoje przyzwyczajenia i cierpią na różne dolegliwości. Jakie łóżko powinniśmy wybrać dla osoby starszej? Podpowiadamy.

Osoby starsze sporą część swojej codzienności przeznaczają na odpoczynek. Podczas regularnych drzemek niezbędne jest wygodne, funkcjonalne łóżko. Pamiętajmy, że każdy senior ma inne potrzeby i wymagania, które wiążą się z indywidualnymi nawykami, ale i dolegliwościami czy chorobami. Wybierając łóżko dla osoby starszej, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Autor: BUMIPUTRA_ROCKERS/pixabay.com

Wysokość i wymiary łóżka

Łóżka dedykowane seniorom są trochę wyższe niż standardowe. Takie modele ułatwiają wchodzenie do niego i wstawanie. Z wiekiem zmniejsza się nasza mobilność i zakres ruchu, dlatego meble powinny ułatwiać osobom starszym codzienne funkcjonowanie. Dzięki wyższemu łóżkowi senior nie obciąża kręgosłupa. Przyjmuje się, że materac powinien znajdować się na poziomie 60–70 cm od podłogi, ale wymiary łóżka najlepiej dostosować do konkretnej osoby. Kobiety zazwyczaj są niższe od mężczyzn, a podeszłym wieku te różnice mogą być bardziej widoczne. Znaczenie ma również to, czy senior potrzebuje łóżko jedno- czy dwuosobowe. Standardowe łóżko dla osoby starszej ma wymiary 120 × 200 cm.

Kolejnymi elementami, na które musimy zwrócić uwagę, są rama i stelaż. Najlepszym wyborem będą łóżka, w których materac i stelaż są niezależne od ramy. Dzięki temu będziemy mogli dostosować je do potrzeb seniora. Pamiętajmy, że szczebelki w stelażu nie mogą się uginać i muszą być mocno przytwierdzone do ramy. Niektórzy producenci oferują dla osób starszych łóżka z regulowanym stelażem. Możemy też znaleźć modele wyposażone w barierki i podpórki, które ułatwiają podciąganie się. Wybierajmy łóżka z ramą wykonaną z solidnych materiałów, najlepiej z litego drewna. Mebel musi być stabilny i stanowić dobre podparcie, nie może się trząść i przesuwać przy wstawaniu i siadaniu. Poza tym dobrym wyborem będą łóżka drewniane lub metalowe, które łatwo się czyści, są antystatyczne i nie wywołują alergii.

Jaki materac będzie najlepszy do łóżka dla seniora?

Źle dobrany materac może wzmacniać bóle, uniemożliwiać wypoczynek i być przyczyną złego samopoczucia. Z tego względu powinniśmy przyłożyć szczególną uwagę do wyboru odpowiedniego modelu. Materace różnią się stopniem twardości i materiałem, z jakich je wykonano. Są to dwa najważniejsze parametry. Materac dla seniora dopasowujemy do jego wagi i ewentualnych problemów zdrowotnych. Dla osoby starszej, która ma problemy z samodzielnym poruszaniem się i dużo czasu spędza, leżąc, warto wybrać materac przeciwodleżynowy. W przypadku dolegliwości związanych z krążeniem zaleca się modele z lateksowe lub z pianki termoelastycznej. Z kolei materace kieszeniowe wspierają utrzymanie ciała i kręgosłupa we właściwej pozycji. 

Profesjonalne łóżko rehabilitacyjne

Dla seniorów, którzy na skutek choroby mają problemy z wykonywaniem podstawowych czynności i nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę, najlepszym wyborem będzie łóżko rehabilitacyjne. Jest ono wyposażone w kółka (z odpowiednimi blokadami) umożliwiające przemieszczanie oraz barierki i wyciągi, dzięki którym opieka nad seniorem staje się łatwiejsza. Łóżko rehabilitacyjne powinno także być regulowane, co pozwoli na dowolne podnoszenie i opuszczanie części stelażu i materaca.

Zdjęcie główne: 13107714/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*