Do czego służy płyta OSB?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Do czego służy płyta OSB?

Artykuł sponsorowany

Płyta OSB to nowoczesny materiał, który często wykorzystywany jest do wykańczania domów i mieszkań. Czym dokładnie jest płyta OSB, jakie są jej rodzaje oraz do czego konkretnie służy? Dowiesz się z tego artykułu!

Płyta OSB – co to takiego?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym dokładnie jest płyta OSB. Mimo że jest ona bardzo często stosowana podczas wykończania mieszkań i domów, wiele osób wciąż nie wie, co to takiego.

Płyta OSB to nic innego jak kompozytowa płasko prasowana płyta o wiórach orientowanych. Jest to produkt drewnopochodny, który wykorzystywany jest głównie w budownictwie. Co ważne, płyty te wykonane są w ponad 90% z drewna, co sprzyja ich szybkiemu rozkładowi i daje możliwość recyklingu odpadów. 

A jak powstają płyty OSB? W wyniku sprasowania prostokątnych wiórów sosnowych lub świerkowych pod wpływem bardzo wysokiej temperatury i ciśnienia. 

Rodzaje płyt OSB

Na rynku znajdziesz kilka różnych rodzajów płyt OSB. Którą więc wybrać? W zależności od technik, które zostały wykorzystane do produkcji płyt, można wyróżnić następujące rodzaje:

  • OSB 1, czyli płyty ogólnego zastosowania, przeznaczone do użytkowania w warunkach suchych. Są to płyty łatwo dostępne oraz stosunkowo tanie
  • OSB 2, czyli płyty wykorzystywane we wnętrzach. Najczęściej są to płyty nośne, łączone na bazie syntetycznej żywicy.
  • OSB 3, czyli często spotykane płyty, których można używać w warunkach wilgotnych
  • OSB 4, czyli najtrwalsze ze wszystkich płyt. Tego rodzaju płyty wykorzystywane są między innymi przy konstrukcjach nośnych, przy dużych obciążeniach mechanicznych i podwyższonej wilgotności. 

Do czego służą płyty OSB?

Wciąż zastanawiasz się, do czego konkretnie służą płyty OSB? Są one oczywiście wykorzystywane w budownictwie, jednak można z powodzeniem powiedzieć, że ich zastosowanie jest wręcz nieograniczone. 

Płyty OSB mogą być wykorzystane na przykład jako poszycie ścian i dachów. Świetnie sprawdzą się również jako element konstrukcyjny. Są też doskonałą alternatywą dla sklejki oraz litych desek. Ponadto mogą być także wykorzystane w meblarstwie, na przykład jako meblowe elementy dekoracyjne, szkielety mebli tapicerowanych, panele drzwiowe. Zastosowań płyty OSB jest naprawdę wiele i możesz mieć pewność, że w każdym z nich sprawdzi się ona idealnie.

Fot.: Ambitious Creative Co. – Rick Barrett/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*