Jak przygotować się do budowy domu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować się do budowy domu?

Artykuł sponsorowany

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga wcześniejszego przygotowania. Jednak jak przygotować się do rozpoczęcia budowy, aby mieć pewność, że będzie przebiegała sprawnie i bez utrudnień? Na co zwrócić uwagę jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule!

Formalności związane z budową domu

Zanim będą interesować Cię takie czynności i elementy budowy jak dylatacja wylewki, montaż ogrodzenia czy grunty do ścian, musisz pamiętać o formalnościach. Są one bezwzględnie pierwszym krokiem, który musisz podjąć, jeżeli zdecydowałeś się na budowę domu. O czym dokładnie należy pamiętać?

MPZP lub WZ

Jeżeli mówimy o formalnościach związanych z budową domu, to w pierwszej kolejności warto wspomnieć o MPZP, czyli o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku istniejącego planu, przede wszystkim sprawdź, czy działka posiada przeznaczenie pod budownictwo jednorodzinne. Zwróć też uwagę, jakie warunki narzuca plan w stosunku do sposobu zagospodarowania działki i zabudowy.

Jeśli jednak okaże się, że Twoja działka nie jest uwzględniona w MPZP, musisz wnieść  o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Taki wniosek należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. A co powinno być zawarte w takim wniosku? Przede wszystkim przewidywana powierzchnia zabudowy planowanego domu oraz powierzchnia użytkowa. Musi on również zawierać dane zabudowy, przybliżoną wielkość zapotrzebowania na wodę i energię, sposób odprowadzenia lub oczyszczania ścieków i inne potrzeby z zakresu infrastruktury technicznej. W takim wniosku konieczne będzie także opisanie parametrów technicznych inwestycji.

Mapa do celów projektowych oraz projekt domu

Formalnością, o którą musisz zadbać jeszcze przed przystąpieniem do prac budowlanych jest sporządzenie mapy do celów projektowych. Taką mapę należy zlecić geodecie. Po wykonaniu mapy należy jeszcze uzyskać zgodę starostwa – okres oczekiwania to 3-6 tygodni. Gdy już taką zgodę uzyskasz, możesz przejść do projektu domu. 

Pamiętaj przy tym, że prawidłowy projekt musi składać się z projektu architektoniczno-budowlanego, określającego funkcję, formę i konstrukcję obiektu, a także musi zawierać wszelkie zastosowane w projekcie rozwiązania techniczne i materiałowe oraz projekt zagospodarowania terenu, sporządzony na aktualnej mapie geodezyjnej. Ten projekt musi natomiast zawierać granicę obszaru opracowania, obrys projektowanych na działce obiektów, wjazd i wejście na działkę i komunikację w jej obrębie (dojście do budynku, dojazd do garażu), sieć przyłączy i układ zieleni na działce.

Fot.: ANTONI SHKRABA production/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*