Drewno, winyl czy laminat – jaką podłogę wybrać do salonu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Drewno, winyl czy laminat – jaką podłogę wybrać do salonu?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dawno minęły czasy, kiedy większość pokoi ozdobionych było wykładzinami. Nie mamy nic przeciwko dywanom i wykładzinom, ale spadek ich popularności otworzył drzwi do niespotykanych dotąd możliwości. Tyle materiałów i wzorów… Ale jak wybrać ten najlepszy?

Jeśli chodzi o salon, trzeba wybierać naprawdę starannie. W końcu jest to pomieszczenie, w którym prawdopodobnie spędzasz większość wolnego czasu. Nowa podłoga będzie więc zawsze w zasięgu wzroku. Nie chodzi tu tylko o design. Ważne jest również jej wykonanie i materiał. Podłoga musi nie tylko dźwigać wszystkie meble, ale również powinna wytrzymać dziecięce zabawy czy ostre pazury Twojego pupila.

Dziś szczególnie popularne są podłogi wykonane z drewna i innych materiałów imitujących jego wygląd. Często pojawia się wybór między drewnem, winylem i laminatem. Każdy materiał ma swoje plusy i minusy. Jeden jest trwalszy, drugi przyjemniejszy w dotyku.

Podłoga drewniana

Drewno może dosłownie odmienić każde wnętrze nie do poznania. Nie tylko ładnie wygląda, ale także przyjemnie grzeje i sprawia, że całe pomieszczenie jest przytulne. Dodatkowo jest to naturalny materiał, który prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody, a do tego przyczynia się do lepszego mikroklimatu w pomieszczeniu. Podłogi drewniane również bardzo dobrze izolują hałas, w przypadku uszkodzenia zazwyczaj można je odnowić i ogólnie mogą służyć przez długi czas. Jednak są bardzo wrażliwe na wilgoć, na co trzeba uważać. Należy również liczyć się z wyższą ceną zakupu.

Obecnie podłogi drewniane dostępne są w wielu różnych wzorach. Mogą to być duże lite deski, klasyczne parkiety drewniane, które można układać na różne sposoby i tworzyć ciekawe kształty, czy też drewniane podłogi pływające. W tym ostatnim przypadku często stosuje się płyty warstwowe, które są wykonane z kilku warstw drewna. Wysokiej jakości, twardsze drewno tworzy tu zazwyczaj tylko górną (stopniową) część płyty, pozostałe warstwy wykonuje się wtedy z innego, tańszego drewna. Dzięki temu płyty warstwowe stanowią tańszą alternatywę dla tradycyjnego parkietu drewnianego.

Podłoga laminatowa

Podłoga laminowana, podobnie jak podłoga wielowarstwowa, składa się z kilku warstw materiału. Jednak górna część tutaj nie jest wykonana z drewna, ale z warstw papieru. Nadrukowany jest na nich pożądany wzór, dzięki czemu podłoga laminowana może mieć wiele różnych form i dekorów. Niektóre podłogi doskonale imitują drewno, inne przypominają nawet kamień lub inne materiały. Dla większej trwałości deski pokryte są utwardzaną termicznie żywicą melaminową, która chroni dekoracyjną część podłogi.

Głównymi zaletami są, oprócz szerokiej gamy dekorów, dzięki którym łatwo dopasujesz podłogę do każdego rodzaju wnętrza, niska cena zakupu oraz łatwy montaż i późniejsza konserwacja. Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę, że podłoga laminowana jest twardsza, zimniejsza i chodzenie po niej o nieco „głośniejsze” w porównaniu z drewnem. W przypadku uszkodzenia nie ma tu możliwości renowacji, a podłogę należy po prostu wymienić.

Podłoga winylowa

Podłoga winylowa dość dobrze łączy zalety obu wyżej wymienionych materiałów. Składa się również z kilku warstw, podczas gdy dolna warstwa izoluje hałas i dobrze przylega do podłoża, pozostałe warstwy dbają wtedy o design i zapewniają wysoką trwałość. Podłogi winylowe są dostępne w wielu dekorach, są łatwe w utrzymaniu, stosunkowo dobrze odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, wytrzymują długo, są nieco cieplejsze i bardziej miękkie niż podłogi laminowane, ale wciąż tańsze niż drewno. Z drugiej strony nie mają tak dobrych właściwości izolacyjnych i w przypadku zmian termicznych mogą reagować niewielkimi zmianami wymiarów poszczególnych części. Ryzyko to można jednak znacznie wyeliminować wybierając naprawdę wysokiej jakości winyl.

Koniec końców wydawać by się mogło, że winyl nie ma prawie żadnych wad. Ekolodzy jednak nie do końca się z tym zgodzą. Krótko mówiąc, jest to sztuczna okładzina podłogowa wykonana z polichlorku winylu (PCW), a jednym z jej składników jest więc ropa. W niektórych domach winyl jest powoli zastępowany przez stosunkowo nowe, coraz bardziej popularne sztywne materiały (najczęściej wykładziny SPC lub WPC), które zawierają naturalne składniki, na przykład kamień lub drewno.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*