Grządki i warzywniaki dla łatwiejszej uprawy roślin

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Grządki i warzywniaki dla łatwiejszej uprawy roślin

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Grządki i warzywniaki to propozycja zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących ogrodników. Można wykorzystać je w przydomowym ogrodzie, a nawet na balkonie czy tarasie. Choć nie są one najtańsze – posiadają wiele zalet. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup tego typu akcesoriów?

Grządki i warzywniaki – dlaczego warto?

Podwyższone grządki i warzywniaki (https://plantet.pl/grzadki-i-warzywniaki) czyli drewniane skrzynki, które wypełnia się ziemią to doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy uprawiać w ogrodzie rośliny, ale jakość gleby (może być ona na przykład jałowa lub podmokła) na to nie pozwala. Skrzynie wypełnia się wysokiej jakości glebą, co pozwala uzyskać obfite plony. Takie akcesoria sprawdzają się również na większych balkonach i tarasach. Zwolennicy grządek i warzywniaków podkreślają, że wyglądają one bardzo estetyczne, a dodatkowo pozwalają uzyskać bardzo dobre rezultaty przy minimalnym nakładzie pracy.

Grządki i warzywniaki cieszą się ogromną popularnością między innymi w Wielkiej Brytanii, jednak coraz częściej doceniają je także polscy ogrodnicy. Podwyższone grządki zapewniają komfort pracy w ogrodzie osobom starszym i niepełnosprawnym, które mają problemy ze schylaniem się.

Istnieją niezbite dowody na to, że warzywa rosną na podwyższonych grządkach znacznie lepiej. Jest to spowodowane między innymi większą wilgotnością i szybszym nagrzewaniem się podłoża. Jeżeli wsypiemy do skrzynek nową, dobrej jakości glebę, nie będziemy mieli także problemów z chwastami (co pozwoli zaoszczędzić wiele czasu). Ziemia w grządkach i warzywniakach nie jest udeptywana, dlatego nie musimy zajmować się jej spulchnianiem.

Dzięki grządkom i warzywniakom możemy podzielić ogród na część dekoracyjną i użytkową. Pozwalają one również utrzymać porządek w ogrodzie. Są znakomitym wyborem, jeżeli posiadamy psy mające skłonności do rozkopywania grządek (psy łatwiej uczą się poruszania między grządkami, gdy są one wyraźnie wydzielone). Stanowią one także bardzo dobrą ochronę przed popularnymi szkodnikami – kretami czy nornicami.

Jeżeli chcemy do każdej skrzynki możemy wsypać inny rodzaj ziemi, co umożliwi nam uprawę różnorodnych roślin.

Co można sadzić w grządkach i warzywniakach?

W grządkach i warzywniakach możemy sadzić różnorodne rośliny dekoracyjne i użytkowe (ich nasiona, jak i same warzywniaki są dostępne w sklepie internetowym plantet.pl). Świetnie sprawdzą się tu warzywa dyniowate, psiankowate, korzeniowe, strączkowe, rzepowate, cebulowe, korzeniowe. Jeżeli chodzi o rośliny ozdobne, na wydzielonych grządkach możemy posadzić aksamitki, nasturcje i nagietki. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby w takich miejscach sadzić rośliny jednoroczne. Niewskazane są natomiast rośliny wieloletnie, które byłyby narażone na przemarznięcie zimą.

Jak wybrać odpowiednie grządki i warzywniaki?

Grządki i warzywniaki różnią się wysokością i kształtem. Mogą być one wykonane z impregnowanego drewna, tworzyw sztucznych czy metali. Wybór grządek z wysokiej jakości surowców to inwestycja na długie lata. Wybierając warzywniaki musimy zadać sobie pytanie jakie rośliny zamierzamy w nich posadzić. W przypadki roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym najlepiej sprawdzą się modele wysokie. Jeżeli natomiast chcemy sadzić sałatę czy cebulę, wystarczą nam warzywniki niskie. Doświadczeni ogrodnicy zalecają, żeby nie wybierać grządek dłuższych niż 5 metrów. Są one niewskazane, gdyż obejście tak długiego warzywniaka jest kłopotliwe. Dodatkowo nie powinny być one szersze niż 120 centymetrów, gdyż w takiej sytuacji dostęp do roślin znajdujących się pośrodku byłby utrudniony.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*