Jak bezpiecznie korzystać z komunikacji miejskiej w czasie pandemii?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak bezpiecznie korzystać z komunikacji miejskiej w czasie pandemii?

Okres pandemii jest niezwykle trudny. Ciągle słyszymy o nowych obostrzeniach i mutacjach koronawirusa, odradza się nam przebywanie w zatłoczonych miejscach oraz podróże komunikacją miejską. Niestety, nie każdą pracę można wykonywać zdalnie. Tysiące ludzi w całej Polsce korzystają z pociągów, tramwajów i autobusów! Przedstawiamy więc, jak bezpiecznie podróżować komunikacją miejską, bez zbędnego strachu o zdrowie. 

Jak obecnie funkcjonuje komunikacja miejska? 

Obecnie tramwaje, autobusy czy metro jeżdżą normalnie, a w niektórych miejscowościach liczba kursów jest zwiększona. Komunikację miejską obowiązują wydawane i aktualizowane na bieżąco obostrzenia. W tym momencie może być zajęta tylko połowa miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc (łącznie stojących i siedzących). W autobusach i tramwajach krzesełka są stosownie oznaczone, a na drzwiach napisana jest liczba osób mogących na raz przebywać w danym pojeździe. Co więcej, przyciski nie działają, a kierowcy mają obowiązek zatrzymywania się na każdym przystanku i otwierania wszystkich drzwi. Wprowadzone limity nie obowiązują niepełnosprawnych.

>> Zobacz też: Przywileje seniora. Do czego uprawnia legitymacja emeryta?

Osoby jeżdżące komunikacją miejską muszą mieć na twarzy poprawnie założoną maseczkę chirurgiczną. Wydaje się, że przestrzeganie rozporządzeń może uchronić nas przed rychłym zachorowaniem. Niestety czasami ilość podróżujących zostaje przekroczona lub inni nie stosują się do obowiązujących obostrzeń. Dlatego warto samodzielnie zadbać o swoje zdrowie. 

seniorzy na wycieczce
Photo from Pixabay.com

Jak zabezpieczyć się w komunikacji miejskiej? 

Pamiętaj, aby przemieszczanie się komunikacją miejską ograniczyć do minimum, choć czasami jest to niemożliwe. Nie da się szybko obejść braku samochodu lub prawa jazdy. Wizyty u lekarzy, zakupy lub praca wiążące się z podróżą komunikacją miejską są niestety obowiązkiem. Przemieszczając się autobusem lub tramwajem, musisz pamiętać o kilku rzeczach:

  • zawsze poprawnie zakładaj maseczkę chirurgiczną – taką lepszej jakości, posiadającą stosowne certyfikaty. Niestety maseczki bawełniane bez filtra nie są najlepszym zabezpieczeniem w miejscu pełnym ludzi;
  • płyn dezynfekujący w torebce to podstawa. Staraj się go używać jak najczęściej. Powierzchnie w komunikacji miejskiej nie należą do najczystszych, ponieważ wiele osób ich dotyka. Pojazdy są dezynfekowane dopiero po skończonych kursach;
  • w cieplejsze dni na dłuższych trasach warto uchylić okno w pojeździe;
  • pamiętaj o odpowiednim odstępie. Pomiędzy Tobą a innym pasażerem powinien być odstęp co najmniej 1 metra. Eksperci sugerują, że optymalną odległością jest 1,8 m.

Jak duże jest ryzyko zarażenia się koronawirusem w komunikacji miejskiej? 

Korzystając z komunikacji miejskiej, należy pamiętać, że wirus przenosi się nie tylko drogą kropelkową. Zarażony wcale nie musi na Ciebie kaszlnąć lub kichnąć, abyś się zaraził. Najnowsze badania naukowa potwierdzają, że COVID-19 przenosi się również drogą powietrzną. Oznacza to, że jego cząsteczki mogą się unosić w zamkniętych pomieszczeniach nawet do 12 godzin. Najczęściej do zarażenia dochodzi w miejscach niewentylowanych, dlatego tak ważne jest otwieranie okien podczas dłuższych podróży. W komunikacji miejskiej można stanąć niedaleko drzwi, obecnie kierowca musi się zatrzymać na każdym przystanku i je otworzyć. Pozwoli to na zaczerpnięcie świeżego powietrza. Pamiętaj, aby podczas podróży nie tylko dezynfekować dłonie, ale także nie dotykać nimi oczu, ust oraz nosa. Staraj się jak najmniej używać telefonu komórkowego w przestrzeni publicznej, ponieważ na nim również osiadają zarazki. Jeśli jest Ci niezbędny podczas podróży, to zaraz po przyjściu do domu dokładnie zdezynfekuj jego obudowę. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*