Przywileje seniora. Do czego uprawnia legitymacja emeryta?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Przywileje seniora. Do czego uprawnia legitymacja emeryta?

Legitymacja emeryta uprawnia do zniżek wielu świadczeń, a w przypadku niektórych – do korzystania z nich zupełnie za darmo. Warto poznać możliwości, jakie daje legitymacja.

Wraz z przejściem na emeryturę Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wydać dokument zwany legitymacją emeryta-rencisty. Do posiadania legitymacji uprawnia nadane prawo do otrzymywania świadczeń emerytalnych, emerytur pomostowych, rent oraz rent socjalnych, a także nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Photo by: pasja1000, from: Pixabay 

Przywileje posiadacza legitymacji emeryta

Największe benefity posiadania legitymacji wiążą się z ochroną zdrowia. Seniorzy mogą odliczyć od podatku koszt zakupu leków przepisanych przez lekarza (w przypadku kwoty powyżej 100 zł). Atrakcyjne zniżki dla emerytów oferuję również same apteki. Korzystając z kolei z rehabilitacji czy wypoczynku w ośrodkach uzdrowiskowych legitymacja emeryta zwalnia jej posiadacza z części opłat. 

Zniżki komunikacyjne

Emerytom przysługuje wiele zniżek przy korzystaniu z transportu przedsiębiorstw komunikacyjnych. Wysokość ulgi w autobusach miejskich jest zmienna zależnie od gminy, zniżki obowiązują jednak na terenie całej Polski. Ulgi obowiązują także u prywatnych przewoźników. W komunikacji kolejowej emeryci mogą skorzystać rocznie z dwóch przejazdów pociągiem w 2 klasie z ulgą 37%. Oprócz tego PKP oferuje także wyrobienie Karty Seniora, dzięki której senior otrzyma 50% zniżki na wszystkie przejazdy TLK, InterCity i pociągi ekspresowe, tak w 2 jak i w 1 klasie. Przewozy Regionalne z kolei oferują 30% zniżki na jednorazowe bilety oraz 15% ulgi na zakup biletów abonamentowych.

kasowanie biletu w autobusie
Photo by pholigo, from: Freepik.com
Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Bożena 25.08.2021

    Okazuje się że ulgi dla seniora w transporcie prywatnym, Darian” się nie należą .Kierowca powiedział że tylko dla grup że stopniem znacznym.Darian i inne to busy na trasie Kielce,-Końskie .Możecie mi to wyjaśnić