Jak nakryć i udekorować świąteczny stół?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nakryć i udekorować świąteczny stół?

Święta zbliżają się wielkimi krokami, w związku z czym większość z nas zaczyna zastanawiać się nad przygotowaniami. Ich istotną częścią jest odpowiednie przygotowanie świątecznego stołu. Jak go nakryć, żeby prezentował się w odpowiedni sposób? Co powinno się na nim znaleźć?

Stwórz spójną całość

Wigilijny stół będzie prezentować się najpiękniej, jeżeli wszystko, co będzie się na nim znajdować, będzie ze sobą współgrało. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy nakrycia świątecznego stołu. Jeżeli tylko masz taką możliwość, niech każdy przy stole ma taki sam talerz, sztućce i kieliszek. Pozwoli to zachować elegancję nakrycia i dekoracji.

Biały obrus

To tradycyjne nakrycie wigilijnego stołu. Biel ma symbolizować czystość intencji osób zasiadających przy stole. Według tradycji, pod obrusem powinna znaleźć się garstka sianka, które ma nawiązywać do żłobka. Biały obrus nie narzuca nic, jeśli chodzi o aranżację stołu, dlatego możesz wybrać zastawę, jaką tylko chcesz. Świetnie wyglądać będą na nim bieżniki na stół w świątecznych kolorach, na przykład zielone albo czerwone. W pierwszy i drugi dzień świąt na stole możesz położyć świąteczny obrus w ciekawy wzór.

Serwis obiadowy

Odpowiednio prezentujące się świąteczne nakrycie stołu to przede wszystkim dobrze dobrane naczynia. Zastawa stołowa jest jednym z ważniejszych elementów wigilijnej kolacji. Tradycyjne potrawy zaserwowane na eleganckich talerzach czy półmiskach będą się pięknie prezentować.

W tym przypadku także warto postawić na klasykę. Dzięki temu mamy pewność, że serwis obiadowy sprawdzi się nie tylko w czasie świąt, ale także na inne okazje, jak na przykład obiad rodzinny czy uroczysta kolacja. Elegancka, biała zastawa z delikatnymi zdobieniami sprawdzi się w takim przypadku najlepiej. Często serwisy obiadowe można kupić w komplecie z innymi elementami, na przykład kubkami, filiżankami czy sosjerkami.

Sztućce na stole świątecznym

Łyżki, widelce i noże na wigilijnym stole powinny być z jednego kompletu. Każdy z gości powinien posiadać identyczny zestaw. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dekoracja i nakrycie stołu prezentuje się jak należy. Elegancki komplet sztućców przyda się także podczas innych okazji, dlatego warto zakupić jeden duży albo dwa mniejsze zestawy.

Naczynia do napojów

Oprócz półmisków, sztućców i talerzy na stole świątecznym powinny znaleźć się odpowiednie naczynia. Jeżeli zamierzasz podać gościom wino, przygotuj odpowiednie kieliszki. Ich kształt powinien być dostosowany do rodzaju wina, który będziesz serwować. Na początku kolacji powinno podawać się lżejszy gatunek, później cięższy.

Jeśli chodzi o szklanki, tu również trzeba pamiętać o tym, żeby wszystkie były takie same. Idealnie na świątecznym stole prezentować się będą filiżanki. Niezależnie od tego, co będą pić osoby zgromadzone przy stole, odpowiednia filiżanka do kawy czy herbaty nada dekoracji stołu eleganckiego sznytu.

Świąteczne dekoracje

Oprócz odpowiedniej zastawy, tak samo ważne są wszelkie drobne dodatki. Serwetki z motywem świątecznym podkreślą wyjątkowy klimat kolacji wigilijnej. Mile widziane są motywy gwiazdek, choinki, bombek czy aniołków. Oprócz tego, że dobrze wyglądają, to są praktyczne. Papierowe serwetki warto położyć na talerzyku albo złożyć w trójkąt i umieścić po lewej stronie talerza.

Pozostałe serwetki najlepiej włożyć do eleganckiego serwetnika, który będzie znajdował się na środku stołu. Ciekawym rozwiązaniem mogą być materiałowe serwetki, które wzbogacą świąteczny stół.

Zdjęcie główne: Anastasia Shuraeva/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*