Jak opisać obsługę komputera w CV?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak opisać obsługę komputera w CV?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

To oczywiste, że zdecydowana większość osób potrafi obsłużyć komputer. Zastanawiasz się, czy trzeba o tym pisać w CV? A może używasz standardowej regułki: znajomość MS Office? Niezależnie od tego, do której grupy należysz, popełniasz błąd! W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto opisać obsługę komputera w CV. Wyjaśnimy również, w jaki sposób to zrobić, aby zyskać przewagę nad konkurentami.

Dlaczego warto opisywać znajomość programów w CV?

Na dzisiejszym rynku pracy od kandydatów oczekuje się przede wszystkim konkretnych umiejętności. Na drugi plan schodzi wykształcenie, a niekiedy nawet doświadczenie zawodowe. Dlatego, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, musisz wyróżnić specjalistyczne kompetencje – wśród nich jest obsługa komputera w CV

Dlaczego to takie ważne?

 • Pracodawcy oczekują umiejętności obsługi komputera – każdy kandydat powinien posiadać chociaż minimalną wiedzę w tym zakresie (np. podstawowa obsługa pakietu MS Office);
 • pokazujesz, że posiadasz kompetencje twarde – to rodzaj umiejętności szczególnie pożądanych na dzisiejszym rynku pracy; specjalistyczne kompetencje są po prostu przydatne podczas wykonywania obowiązków służbowych;
 • udowadniasz, jak biegły jesteś w swojej branży – np. jeśli wykonujesz zawód fotografa, możesz wskazać kilka programów, których używasz i tym samym pokazać, jak bardzo zaawansowany jesteś.

Poziomy znajomości programów

Zacznijmy od podstaw, czyli gdzie właściwie umieścić taką informację, aby pracodawca zwrócił na nią uwagę? Najczęściej w rubryce “umiejętności”, ale możesz też wydzielić osobną sekcję o nazwie “znajomość programów”. Zawsze podawaj konkretne nazwy, szczególnie jeśli dane pozycje nie są szczególnie znane. Spróbuj też oszacować, w jakim stopniu znasz program, o którym piszesz. Wybierz jeden z trzech poziomów:

 • poziom podstawowy/ obsługa podstawowa/ podstawowa znajomość
 • poziom średni/ znajomość na poziomie średnim;
 • poziom zaawansowany/ obsługa biegła/ zaawansowana znajomość/ biegła znajomość.

Samo określenie poziomu w części branż może okazać się niewystarczające.Co więcej zrobić, aby wyróżnić się na tle innych? Możesz opisać funkcje, z których korzystasz. Przykład: Microsoft Excel – poziom zaawansowany – znajomość tabel przestawnych, tworzenie i zarządzanie makrami.

Poziomy znajomości programów - Ciekawe CV

Jak opisać w CV umiejętność obsługi komputera?

Opisując programy w CV spójrz, czego wymaga pracodawca. Może się okazać, że istotna jest dla niego znajomość konkretnego programu, który zadecyduje o Twoim zatrudnieniu. Pamiętaj, aby zawsze być uczciwym. Wypisz tylko te programy, w których jesteś w stanie dokonać jakichkolwiek działań, sugerując się tym, w jakim stopniu dziś potrafisz go wykorzystać. 

Kolejna istotna kwestia: nawet jeśli różne programy, które znasz, służą do tego samego – wymień je wszystkie. To pokaże, jak zaawansowany jesteś w swojej dziedzinie. Nie musisz też ograniczać się jedynie do programów ściśle związanych z Twoim stanowiskiem. Zastanów się, jaki jeszcze program może Ci pomóc w pracy. 

Jakie programy wpisać do CV?

Poniżej znajdziesz listę programów, które warto wpisać do CV:

 • edytory tekstu (MS Word, Libre Office Writer, OpenOffice);
 • arkusze kalkulacyjne (MS Excel, OpenOffice, Calc);
 • programy do pracy grupowej (Asana, Slack, Trello);
 • programy graficzne (Canva, Photoshop, Ilustrator);
 • programy do zarządzania treścią (WordPress, Drupal, Joomla);
 • programy Google (Forms, Sheets, Documents, Slides);
 • programy do tworzenia reklam (GoogleAds, FacebookAds, LinkedinAds).
Kreator CV - Ciekawe CV

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*