Jak poprawić rodzinne relacje?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak poprawić rodzinne relacje?

Praca i ogrom innych obowiązków mogą sprawiać, że relacje z czasem się pogarszają. Doradzamy, jak poprawić kontakty z najbliższymi.

Przede wszystkim musisz poświęcić innym swój czas. Pozwól swojej rodzinie zrozumieć, jak bardzo ją cenisz. Pokaż, że jest na pierwszym miejscu. Nie rozpraszaj się mediami i pracą, kiedy spędzacie wspólne chwile. Jest wiele możliwości, aby udowodnić, że to rodzinne relacje są dla Ciebie na pierwszym miejscu. Przede wszystkim staraj się jednak robić wszystko jak najbardziej szczerze.

Aranżowanie wspólnego spędzania czasu

Spędzenie wspólnych wakacji lub po prostu wolnego czasu wcale nie musi być kosztowne. Najważniejsze jest, abyście poświęcili sobie nawzajem uwagę. Wieczór filmowy, gra w gry planszowe, przygotowywanie potraw czy nawet wyjście do kawiarni są świetnymi krokami do poprawienia relacji. To dobra okazja do opowiadania sobie dowcipów i przeprowadzenia spontanicznych rozmów. Ważne jest, by całkowicie oddać się momentowi wspólnego spędzania czasu.

Dzielenie się zainteresowaniami

Dowiedz się czym interesują się Twoi najbliżsi. Podczas rozmów staraj się opowiadać o swoich pasjach, ale też wykazuj się dociekliwością. Daj do zrozumienia, że interesują Cię ich opowiadania i przeżycia. Staraj się nawiązywać do nich w kolejnych rozmowach. Te wszystkie proste gesty pokażą, że cenisz zdanie swoich najbliższych i jesteś nimi szczerze zainteresowany.

Szczere rozmowy

Staraj się wykazać innym zrozumienie, ale też szczerze mów o swoich wątpliwościach. Rozmowa o uczuciach pozwoli wam lepiej zrozumieć punkt widzenia każdej ze stron. Możesz zaaranżować ją na obiedzie, podczas spaceru czy nawet po obejrzeniu filmu. Choć na początku najpewniej będziesz czuć się niezręcznie, postaraj się to przezwyciężyć i zachować nieskrępowaną naturalność. Staraj się robić to za każdym razem, gdy coś was martwi.

Dbaj o proste nawyki

Zwykłe powitanie na rozpoczęcie dnia i uścisk potrafią zdziałać cuda. Staraj się okazywać uczucia gestami i słowami, nawet jeśli z czasem będą wydawać się pustym nawykiem. Zawsze doceniaj małe sukcesy najbliższych i chwal ich za nie. Pamiętaj, aby czerpać radość z małych codziennych wydarzeń.

Wspólne posiłki

Postaraj się jeść posiłki z najbliższymi, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie masz na to czasu. Poświęć choćby chwilę, by wymienić kilka zdań przy wspólnym obiedzie. Badania przeprowadzone w Uniwersytecie w Illinois wykazały, że rodziny, które jedzą razem trzy lub więcej razy w tygodniu, są zdrowsze. Takie posiłki mają ogromny wpływ na zdrowie dzieci, zmniejszają ryzyko rozwoju depresji i promują zdrowe wzorce żywieniowe skutkujące prawidłową wagą i zdrowym stosunkiem do jedzenia. 

Ponadto jedzenie z rodziną pomoże wam lepiej się poznać, będzie pretekstem, aby podzielić się swoim dniem, uczuciami i spostrzeżeniami. Zaplanuj posiłek każdego dnia lub przynajmniej kilka razy w tygodniu, aby zaangażować się w życie swojej rodziny.

Zdj. główne: Jessica Rockowitz/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*