Jak urządzić łazienkę dla seniora?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak urządzić łazienkę dla seniora?

Artykuł sponsorowany

Łazienki dla seniorów powinny być przede wszystkim wygodne oraz komfortowe. Każde wnętrze w domu powinno być dostosowane do potrzeb domowników. Dowiedz się więc, o czym pamiętać urządzając funkcjonalną łazienkę dla seniora.

Jeśli chodzi w pomieszczenia w domu, to najważniejsze jest, aby ich użytkowanie było w pełni komfortowe i wygodne. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie urządzenie łazienki dla seniora. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wanna czy prysznic?

Najważniejszym pytaniem, które należy sobie postawić, urządzając łazienkę dla osoby starszej, jest – wanna czy prysznic? Najwygodniejsze będą oczywiście kabiny prysznicowe, a w szczególności te typu walk-in. Taki otwarty prysznic, to po prostu fragment łazienki oddzielony ścianką ze szkła oraz zamontowaną baterią prysznicową. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla seniorów, ponieważ wchodząc do takiej kabiny, nie ma żadnego rodzaju przeszkody, a także nie trzeba otwierać ani zamykać drzwiczek za sobą. Z kabin tego typu bez żadnych problemów mogą korzystać także osoby poruszające się na wózku. Dodatkowo taką kabinę walk-in dużo łatwiej utrzymać w czystości niż tą tradycyjną, ponieważ nie posiada ona żadnych trudno dostępnych zakamarków. Ponadto jest to również rozwiązanie bardzo efektowne i nadające łazience charakteru.

Wiele osób jednak nie wyobraża sobie łazienki bez możliwości relaksu w wannie. W takiej sytuacji dobrze zdecydować się na model z parawanem nawannowym – można wtedy na stojąco wziąć kąpiel, identycznie jak pod prysznicem. W razie problemów z motoryką warto też zdecydować się na umiejscowienie specjalnych poręczy czy siedzisk w wannie, które znacznie usprawnią korzystanie z niej. 

W łazienkach dla seniorów niezwykle ważna jest także odpowiednia armatura. Najlepsze będą jednouchwytowe baterie z termostatem, ponieważ osoby w podeszłym wieku mogą mieć problem z odkręceniem kurków. Dobrze, jeśli wylewka nie będzie zbyt krótka, gdyż korzystanie z nich jest wtedy łatwiejsze.

Jeśli więc szukasz idealnego prysznica lub wanny, a także mieszkasz w Wielkopolsce, to koniecznie odwiedź Salon Łazienek w Poznaniu.

Umywalka oraz muszla – jak je wybrać do łazienki dla seniora?

Oprócz wanny lub prysznica niezwykle ważne jest także dobranie innych elementów wyposażenia łazienki. Warto zwrócić uwagę między innymi na umywalkę. Przy zakupie pamiętaj, aby dobrać ją w taki sposób, by stworzyć jak najwięcej przestrzeni do poruszania się, jednocześnie ułatwiając obsługę. Wysokość umywalki warto dobrać do możliwości ruchowych osoby starszej oraz umieścić ją niezbyt wysoko. Ważne jest także to, jaką muszle do WC wybrać. Przede wszystkim nie powinna być zamontowana zbyt nisko, co może utrudnić seniorowi wstanie. Możesz także zdecydować się na podwyższany sedes. Z tego typu muszli znacznie łatwiej korzysta się osobom mającym problemy ze wstawaniem. Na rynku dostępne są również odpowiednio wydłużone miski WC zaprojektowane z myślą o osobach z utrudnieniami ruchowymi – łatwiej do nich podjechać na wózku lub podejść na balkoniku i przesiąść się na sedes.

Udogodnienia dla seniorów

Tak naprawdę każdą łazienkę można przystosować do wygodnego użytkowania przez osoby starsze. Nie musisz więc decydować się na całkowity remont i wymianę wszystkich elementów wyposażenia – możesz także zamontować odpowiednie udogodnienia dla seniorów, takie jak uchwyty oraz siedziska, które warto umieścić przy wannie, umywalce oraz WC. Uchwyty (poręcze) pomagają usiąść na sedesie czy wejść i wyjść z wanny, bez konieczności pomocy drugiej osoby. Dużym ułatwieniem są siedziska, które umiejscowione są w kabinach prysznicowych, lub jako nakładki stosowane do wanien.

Zdjęcie główne: Mikhail Nilov/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*