Artykuł sponsorowany
Psy to niezwykle inteligentne zwierzęta, które potrzebują bardzo dużo uwagi, wysiłku fizycznego oraz stymulacji intelektualnej. Zapewnienie pupilowi możliwości realizowania tych potrzeb jest kluczem do jego szczęśliwego, aktywnego i satysfakcjonującego życia. Dzięki temu unikniesz również kłopotów behawioralnych, wynikających z frustracji wzrastającej w psiaku. Jakie akcesoria warto kupić czworonogowi, by ten się nie nudził, żył aktywnie i szczęśliwie? Już odpowiadamy!
Psy potrzebują dużo ruchu, ale spacer to nie tylko możliwość wybiegania się i załatwienia fizjologicznych potrzeb. Na spacerze pies realizuje swoją potrzebę eksploracji terenu. Za pomocą węchu zbiera bardzo dużo informacji na temat swojego otoczenia i innych zwierząt z okolicy. W czasie spaceru pies powinien mieć jak największą swobodę w zwiedzaniu terenu oraz węszeniu. Smycz powinna być długą linką, nad którą Ty, jako opiekun masz pełną kontrolę. Smycze automatyczne, typu Flexi to nie najlepsze rozwiązanie, ponieważ pies uczy się na niej wielu niepożądanych zachowań. Co do dylematu szelki dla psów czy obroża, nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Musisz dopasować opcję do swojego psa. Obie formy mają swoje plusy i minusy. Ostrzegamy jedynie przed szelkami typu easy-walk. Są skonstruowane w taki sposób, że owszem, ograniczają ciągnięcie na smyczy, ale nie leczą one przyczyny tego zjawiska, a mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Ograniczają one naturalny ruch w obrębie obręczy barkowej u psa i mogą prowadzić do zwyrodnień stawów nawet w młodym wieku.
Stymulacja intelektualna jest tak samo ważna, jak wysiłek fizyczny. Pies powinien mieć okazję do zmęczenia swojego umysły co najmniej przez godzinę dziennie. Do tego posłużą mu odpowiednie zabawki i gadżety. Bardzo dobrą metodą na pobudzenie psiego intelektu, a przy okazji na zrealizowanie jego potrzeby węszenia, jest nosework. Jego najbardziej podstawową formą jest podanie psu maty węchowej, bardziej rozwinięte to szukanie snacków ukrytych w pokoju lub węszenie po śladzie. Innym sposobem na zaangażowanie psa intelektualnie, jest użycie zabawki dla psa, wydającej jedzenie, jak na przykład “kula smakula”. Do takiej zabawki możesz włożyć psie snacki lub po prostu suchą karmę, która będzie nagrodą za wysiłek intelektualny włożony w zabawę. Zwróć uwagę na skład tego, co podajesz swojemu psu. Zarówno karma, jak i snacki powinny zawierać jak najwięcej mięsa, za to nie mogą mieć w składzie zbóż, których nie trawi psi układ trawienny. Zawsze czytaj składy tego, co podajesz psu, ponieważ odpowiednie żywienie to podstawa długiego, zdrowego i szczęśliwego życia psa. Karmę oraz przysmaki do interaktywnych zabawek kupisz w sklepie internetowym https://unizoo.pl/.
Zabawki mogą też mieć inne funkcje, na przykład uspokajającą. Piłeczki, maty oraz zabawki typu KONG służą do wylizywania, które jest naturalnym mechanizmem obronnym dla psa w sytuacji stresowej. Podanie psu takiej zabawki w czasie wizyty gości, podczas burzy lub innej stresogennej sytuacji, pozwoli mu okiełznać emocje, uspokoić się i uniknąć wdrażania niezdrowych sposobów radzenia sobie z lękiem, czyli na przykład agresji.
Każdy pies potrzebuje zmęczenia intelektualnego. To prawdziwy trening dla mózgu, który wpływa na to, że pies szybciej się uczy. Poprawia to też jakość snu, ponieważ pies szybciej wchodzi w fazę REM, w której mózg odpoczywa, a w pamięci długotrwałej utrwalają się wspomnienia oraz nowe umiejętności. Atrakcyjne, długie i dobrze przeprowadzone spacery, w połączeniu z zabawami węchowymi i nie tylko, to dobry początek do zbudowania silnej i bliskiej relacji z psem.
Zdjęcie główne: Helena Lopes/pexels.com