Komu przysługuje refundacja NFZ wózka inwalidzkiego?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Komu przysługuje refundacja NFZ wózka inwalidzkiego?

Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, NFZ może dofinansować zakup wózków inwalidzkich. Refundacja ma wynieść od 600 do 3000 zł. Wysokość tej kwoty zależy od modelu zakupionego wózka. Zobacz komu przysługuje refundacja NFZ.

para seniorów na wózku inwalidzkim
Photo by lecreusois from: Pixabay.com

Kto może ubiegać się o refundację?

O refundację mogą starać się osoby niepełnosprawne objęte ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym ZUS. Kwota refundacji zależy od rodzaju wózka – najniższa dotyczy najprostszych, ręcznych wózków; najwyższą kwotę otrzyma się przy zakupie wózka specjalistycznego, np. napędzanego elektrycznie.

Rodzaj wózka zależy od rodzaju schorzenia pacjenta. Wózek specjalny, w tym elektryczny, nie jest wymogiem dla każdej osoby niepełnosprawnej. Niemniej jednak, osoby niepełnosprawne, które potrzebują wózka, niezależnie od schorzenia, mogą otrzymać jego pełną refundację.

mężczyzna na wózku inwalidzkim
Photo by Steve Buissinne from: Pixabay.com

Kiedy i jak starać się o refundację NFZ?

Dofinansowanie NFZ na wózki inwalidzkie przysługuje raz na 3, 4 lub 5 lat zależnie od wieku osoby oraz rodzaju wózka. Najpierw należy udać się do lekarza specjalisty, który może wypisać zlecenie na nowy wózek inwalidzki. Po uzyskaniu zlecenia na dofinansowanie wózka, należy dostarczyć je do najbliższego oddziału NFZ w celu potwierdzenia. Po weryfikacji i potwierdzeniu zlecenia pacjent udaje się do dowolnego sklepu ze sprzętem medycznym, który ma podpisaną umowę z NFZ. 
Szczegółowe kryteria, jakie należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny, zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 roku.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*