Malowanie dachu – czy możesz wybrać dowolny kolor?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Malowanie dachu – czy możesz wybrać dowolny kolor?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Malowanie dachu pozwala nie tylko na odświeżenie jego wyglądu i uatrakcyjnienie budynku. To również kwestia zabezpieczenia przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a tym samym wydłużenie żywotności dachu. Czy jednak można wybrać całkowicie dowolny kolor?

Wybór koloru a plan zagospodarowania przestrzennego

Teoretycznie to od właściciela zależy, jaki kolor wybierze do pomalowania dachu. W praktyce jednak może się okazać, że ze względu na okoliczne zabudowania bądź obiekt, który jest uznawany za zabytek, kolory nie mogą być dowolne. Jak to sprawdzić?

We właściwym urzędzie miasta bądź gminy lub w Biuletynie Informacji Publicznej można się zapoznać z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W nim zaś zawarte są informacje odnośnie do wymogów związanych m.in. z dozwoloną kolorystyką nieruchomości, w tym kolorem dachu.

Najczęściej ograniczenia wynikają z faktu, że dany obiekt jest objęty nadzorem konserwatorskim. W takim przypadku należy szukać informacji na stronie internetowej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niemożność wyboru dowolnego koloru malowania dachu może również wynikać z tego, że nieruchomość położona jest w bliskim sąsiedztwie parku narodowego lub krajobrazowego.

Dlaczego warto sprawdzać przepisy?

Samozwańczy budowlańcy, właściciele nieruchomości, którzy uważają, że przepis o określonym wyglądzie obiektu można łamać, niestety, równie szybko mogą się przekonać o konsekwencjach prawnych.

Najczęściej kary nakładane są za poważne wykroczenia, ale i w tym przypadku lepiej nie ryzykować, bo może się okazać, że niedozwolony kolor plus sowita kara za złamanie przepisów, w znacznym stopniu naruszą budżet przeznaczony na prace na dachu.

Malowanie dachu przedłuża jego żywotność

Gdy już mamy za sobą przepisy i wiemy, co wolno, a czego nie, warto postawić na malowanie dachów — w podkarpackie możesz skorzystać z usług Grupy Biotop. To gwarancja należycie wykonanej usługi, możliwości wyboru spośród wielu akceptowalnych kolorów, a także braku konieczności zamartwiania się o to, czy wszystkie zapisy przepisów zostały sprawdzone i właściwie zinterpretowane. Fachowcy czuwają nad takimi realizacjami.

Co najważniejsze jednak, malowanie dachu zdecydowanie przedłuża jego żywotność. Odmalowany dach nadaje nowej estetyki obiektowi, ale i zostaje zabezpieczony przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Chroniony jest zatem nie tylko dach, ale i wnętrza, która się pod nim znajdują.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*