Rower miejski. Jaki wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rower miejski. Jaki wybrać?

Rower jako miejski środek transportu jest nie tylko ekologiczny, ale również modny. Jaki rower do jazdy po mieście warto wybrać? Jaki jest typowy rower miejski? Czym należy kierować się podczas zakupu?

Rower miejski, czyli jaki?

Podróżowanie po mieście rowerem jest wygodne i ekonomiczne, dlatego powinien być zawsze dobrany do indywidualnych potrzeb i preferencji. Nie ma jednego uniwersalnego modelu miejskiego roweru, który umożliwia niezawodne przemieszczanie się po mieście nawet w eleganckim stroju lub w butach na obcasie.

rower miejski
Photo by donterase from Pixabay.com

Typowy rower miejski, czyli jaki?

Typowe rowery miejskie są najlepsze do bezpiecznego przemieszczania się do pracy. Zostały zaprojektowane do jazdy tylko po zurbanizowanym terenie. Zapewniają wysoki komfort jazdy oraz odpowiednią postawę. Najczęściej mają duże 28-calowe koła, z oponami o szerokości 40 mm, które świetnie amortyzują niewielkie nierówności miejskich terenów.     

Rama miejskich rowerów wykonana jest z metalu i aluminium. Ramy metalowe są bardziej komfortowe, a aluminium jest dużo lżejsze. Rowery miejskie mają najczęściej od 3 do 8 przerzutek zamontowanych na tylnej osi lub jako piasta wielobiegowa. Rowery z 3 przerzutkami sprawdzą się na krótkich dystansach i płaskim terenie. Jeśli zamierzasz jeździć w dłuższe trasy po nierównym miejskim terenie, to najlepiej jest wybrać rower z większą ilością przerzutek.

Największą zaletą rowerów miejskich jest ich bogate wyposażenie. Fabrycznie nowe modele wyposażone są w: błotniki, lampkę, nóżkę, dzwonek, bagażnik oraz ochronę łańcucha. Niestety rowery miejskie pomimo tak wielu zalet mają jedną wadę, którą jest ich ciężar. 

Damski i męski rower miejski

W sklepach dostępne są damskie i męskie modele rowerów, które różnią się między sobą wysokością rury. W damskich modelach rura jest obniżona, dzięki czemu schodzenie z nich jest dużo łatwiejsze. Męskie modele mają klasyczną formę. W damskich modelach renomowanych producentów kierownica i siodełko są wygodniejsze oraz lepiej dostosowane do kobiecych potrzeb.

Elektryczny rower miejski

Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się elektryczne rowery miejskie, które niewiele różnią się od klasycznych modeli. Zamontowany w nich silnik nie przekracza 250W, dlatego do jazdy na takim rowerze nie trzeba mieć dodatkowych uprawnień. Rower rozwija prędkość do 25 km/h. Silnik napędzany jest siłą ludzkich mięśni. Pedałować należy cały czas, lecz silnik jest świetnym udogodnieniem podczas jazdy pod górkę. Elektryczne rowery miejskie mają dwie wady: cenę i wagę (około 25 kg).

Stylowy rower miejski

Stylowe rowery miejskie są wybierane najczęściej przez kobiety. Łączą funkcjonalność z eleganckim wyglądem. Modele te są najlepszym wyborem dla modnych kobiet.

>> Przeczytaj także: Badania po 50 roku życia. Sprawdź, jakie należy wykonać?

Inne rodzaje miejskich rowerów

Kolejną odmianą miejskich rowerów są: ostre koło oraz singlespeed. Modele te są bardzo szybkie, lecz wymagają odpowiednich umiejętności rowerzysty. W tych modelach nie ma przerzutek, oba są odporne na zużycie. Ostre koło oraz singlespeed mają wąskie szosowe opony, które gorzej sprawdzają się do jazdy miejskiej.    

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu roweru miejskiego?

Wybór odpowiedniego roweru miejskiego jest kwestią indywidualną. Jednak podczas zakupu warto wziąć pod uwagę:

  • jakość wykonania, ponieważ rower musi być niezawodny;
  • musi być lekki, aby można było go wnieść bez problemu po schodach;
  • wysokiej jakości hamulce;
  • wygląd;
  • cenę.
Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*